Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/04/2017 - 06:00

Wierni tradycji i otwarci na przyszłość. Ks. Piotr Lisowski o swojej parafii

Pod takim hasłem odbywać się będzie jubileusz 750-lecia parafii pw. św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach. Główne uroczystości będą miały miejsce 10 sierpnia 2019 roku, ale księża i mieszkańcy już przygotowują się do tego wielkiego wydarzenia. O planach na najbliższe dwa lata i historii parafii rozmawiamy z księdzem proboszczem Piotrem Lisowskim.

Parafia w Biegonicach powstała 750 lat temu dzięki księżnej Kindze. Proszę przypomnieć tę historię.

- Parafia jest bezpośrednio związana ze świętą już księżną Kingą, bo to ona w roku 1269 ofiarowała jeden łan staropolskiej ziemi i środki na budowę pierwszego kościoła. Ta data jest historycznie potwierdzona, nawet w kilku źródłach. Jak donoszą dawne kroniki kościół został hojnie wyposażony przez Kingę w szaty oraz naczynia liturgiczne – prawdopodobnie niektóre z nich osobiście wykonywane przez samą księżną. Kościół poświęcił i zarazem ustanowił parafię św. Wawrzyńca w Biegonicach biskup krakowski Paweł z Przemankowa. Zresztą związki sióstr klarysek z tym miejscem są bardzo długie. Gdy w czasie najazdu tatarskiego w 1287 roku kościół został spalony siostry ze Starego Sącza ofiarowały środki na budowę drugiej świątyni. Klaryski miały też prawo prezencji proboszcza aż do czasu monarchii austro-węgierskiej. Biskup miał wprawdzie prawo weta, ale zazwyczaj zatwardział kandydata, którego wskazała matka ksieni. 

Jest więc najstarszą parafią w Nowym Sączu?

Zgadza się, choć jak powstawała nie było jeszcze Nowego Sącza. Najstarszym kościołem w mieście jest jednak bazylika św. Małgorzaty, bo nasza obecna świątynia – czwarta już, ma zaledwie 120 lat. O tym bardzo szczegółowo pisał w swoich pracach ks. Bolesław Kumor. Będzie to także szeroko opisane w przygotowywanej przez nas monografii parafii, która ukaże się w roku jubileuszowym.

Główne uroczystości zaplanowano na 2019 rok, ale przygotowania już się rozpoczęły.

Prace nad monografią trwają już przeszło dwa lata, a takie przygotowanie duchowe rozpoczęliśmy w adwencie – pod koniec ubiegłego roku. Plany mamy ambitne. Chcemy, aby w kościele można było zobaczyć  stare malowidła, zmienimy też trochę wystrój świątyni. Już odnowiliśmy kilka zabytkowych rzeźb. Trwają też prace związane z odnowieniem i umocnieniem kultu naszego patrona – św. Wawrzyńca. Razem z Radą Parafialna pomału przygotowujemy także dokładny haromonogram tego roku jubileuszowego.

Takie przygotowania wymagają pracy i współpracy duszpasterzy z parafianami. Mieszkańcy chętnie się angażują?

Jak uświadomiliśmy parafianom, że te uroczystości są tak blisko, zauważyliśmy wzrost zainteresowania tym wydarzeniem. Mieszkańcy przynoszą stare zdjęcia, spisane wspomnienia, wspierają to dzieło ofiarami. W najbliższych tygodniach zostanie powołany specjalny komitet przygotowawczy – myślę, że będzie to około 20 osób. Jubileusz musi być bowiem dobrze przygotowany.

Mówił Ksiądz również o odnowieniu zabytków sakralnych, które są w kościele. Jak przebiegają te prace?

Cztery zabytkowe figury z XVIII wieku już zostały odnowione, złożyliśmy też projekty na inne prace konserwatorskie, ale zobaczymy co nam z tego wyjdzie. Odnowienia wymaga elewacja wewnętrzna i zewnętrzna. Pewne prace poczyniliśmy na wieży kościelnej, gdzie znajduje się zabytkowy dzwon z 1553 roku, ponieważ chcemy to miejsce udostępnić wszystkim chętnym.

Taka wieża widokowa ze szczytu kościoła?

To jest możliwe. Na razie zabezpieczyliśmy poręcze, aby można było bezpiecznie wejść na górę. Jeszcze trochę pracy i nie będzie przeszkód, aby każdy chętny mógł podziwiać stamtąd panoramę okolicy.

Główna data uroczystości jubileuszowych to dzień odpustu parafialnego?

Sobota, 10 sierpnia 2019 roku. Kilka dni temu zaproszenie na tę uroczystość przyjął ks. bp ordynariusz Andrzej Jeż. To będzie punkt kulminacyjny, ale wydarzenia – religijne i kulturalne związane z jubileuszem trwać będą cały rok.  Będzie szereg nabożeństw rocznicowych, dla poszczególnych grup wiernych, udostępnimy  zwiedzającym odnowione zabytki sakralne w formie wystaw i zaprezentujemy monografię parafii. Zaprosimy także mieszkańców Sądecczyzny na wydarzenia kulturalne - koncerty muzyki religijnej, czy przedstawienia o treści religijnej.

***

Parafia św. Wawrzyńca liczy 2270 parafian. Należy ona do dekanatu starosądeckiego i łączy dawną wieś Biegonice (należącą do Nowego Sącza) i Łazy Biegonickie (gmina Stary Sącz). Obecna świątynia jest już czwartą, w której modlą się mieszkańcy okolicy. Została wybudowana w latach 1906 – 1909, a konsekrowana 12 lipca 1921 roku przez bpa Leona Wałęgę. Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim. W środku - nad głównym ołtarzem znajduje się witraż przedstawiający św. Wawrzyńca – patrona parafii.  W jednym z trzech bocznych ołtarzy umieszczony jest natomiast obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, tzw. Biegonickiej, z pocz. XVI w.

Z parafii pochodzi obecnie pięciu księży, z których czterech pracuje poza graniami Polski – w Czechach, Australii, Hiszpani i we Włoszech.

Parafia, a właściwie duszpasterze  ją tworzący, są niezwykle otwarci na nowinki techniczne. Parafia posiada swoją stronę internetową, jest aktywna na facebooku, a w każdą niedzielę o godz. 9. transmitowana jest na stronie parafialnej msza święta na żywo. Co więcej, nie wychodząc z domu, można odbyć wirtualny spacer po miejscowym kościele i odnaleźć zmarłych pochowanych na cmentarzu w Biegonicach. 

Kinga Bednarczyk Zborowska

 fot. UM Nowy Sącz

Wywiad pochodzi z kwietniowego numeru miesięcznika "Sądeczanin"







Dziękujemy za przesłanie błędu