Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
04/10/2019 - 18:30

Pokaz mody z symbolami Polski Walczącej? Polska historia zawsze jest trendy

Pokaz mody młodzieżowej stylizowanej na tradycji wojskowej według autorskich projektów i w wykonaniu uczennic Technikum Przemysłu Mody z Zespołu Szkół Nr 3 im. B. Barbackiego W Nowym Sączu to jeden z punktów inauguracji kolejnej edycji Konkursu Historycznego Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma. Inspiracją dla kolekcji była m.in. tradycja 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Autorki kolekcji prezentowanej w czasie uroczystości organizowanej przez Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Fundację Sądecką twierdzą z pełnym przekonaniem, że nawiązania do tradycji wojskowej, do stylu militarnego zawsze będą nam towarzyszyć w modzie, jak długo tylko propagowanie i kultywowanie naszej spuścizny patriotycznej będzie żywym elementem naszego wychowania. Kolekcja zaprezentowana w sądeckim ratuszu oparta jest na starych fotografiach i filmach m.in. z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich w roli głównej i miała być formą uczczenia przez młodzież 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobacz też: Ruszył nabór wniosków o stypendia im. Braci Potoczków

To wyjątkowa tradycja – bo uczennice nie tylko szkicowały projekty, ale również nadawały im już końcowy efekt odręcznie je szyjąc. Jeden z ubiorów autorstwa Edyty z klasy drugiej zdobył nawet nagrodę na pokazie mody w Łodzi. Jak autorki kolekcji zapatrują się na efekty swojej pracy? Dlaczego są gorącymi orędowniczkami regionalnych i historycznych nawiązań w modzie? Dlaczego symbol Polski Walczącej na stałe wpisał się do naszej kultury masowej? Posłuchajcie naszej rozmowy.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu