Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
09/09/2018 - 20:50

Agropromocja 2018: Aż ślinka cieknie na sam widok [ZDJĘCIA]

Już na sam widok smakołyków, które dzisiaj podczas drugiego dnia Agropromocji 2018 w Nawojowej oceniała komisja znawców tradycyjnych produktów i potraw, można było się zrobić głodnym. Jury próbowało, smakowało, a potem udało sie na obrady i wydało ostateczny werdykt. Wyłonienie zwycięzców w ogólnopolskim konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów” nie było łatwym zadaniem.

Podczas tegorocznej Agropromocji był to, bez wątpienia najbardziej smakowity konkurs. Jest on  organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie, przy współudziale Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Biorą w nim udział producenci i wytwórcy produktów tradycyjnych i regionalnych z całej Małopolski. Sam konkurs przebiega w dwu osobnych blokach. W jednym bloku oceniane są produkty (tradycyjne, regionalne), w drugim - gastronomicznym - potrawy wykorzystujące tradycyjne produkty.

- Ogólnopolski konkurs odbywa się w tym roku już po raz osiemnasty - mówi Lucyna Kmak, specjalista ds. agroturystyki i wiejskiego gospodarstwa domowego z Małopolskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - W Nawojowej organizowane są finały regionalne dla Małopolski przy okazji wystawy rolniczej Agropromocja. Konkurs zawsze cieszy się dużym uznaniem niezależnego jury. Tutaj, w Nawojowej promują się od lat wspaniałe produkty tradycyjne i regionalne. Potem wiele z nich jest wpisanych na listę produktów tradycyjnych. Wiele z nich ma też już unijne znaki ochrony, jak chociażby fasola "Piękny Jaś", czy oscypki, albo śliwki suszone.

Lucyna Kmak reprezentująca MODR w Karniowicach przyznaje, że w Małopolsce, a szczególnie na Sądecczyźnie jest jeszcze wiele bardzo dobrych produktów tradycyjnych, które podczas tego prestiżowego konkursu same się bronią.

W tym roku jury oceniało 26 produktów tradycyjnych z całej Małopolski. Potrawy zaprezentowały trzy podmioty.

Dzisiaj też zwycięskie potrawy i produkty tradycyjne nagradzane w poprzednich edycjach konkursu  startowały do głównej, ogólnopolskiej nagrody.

i. [email protected], Fot. IM.

Agropromocja 2018 - kulinaria
Agropromocja 2018 - kulinaria


Dziękujemy za przesłanie błędu