Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
02/03/2019 - 22:00

Ależ były tłumy. Każdy chciał zobaczyć sołtysa sołtysów na Sądecczyźnie [WIDEO]

Zainteresowanie galą konkursu na Sołtysa Roku 2017 w Ptaszkowej przeszły oczekiwania organizatorów. Strażacką remizę wypełnił tłum gości. Wszyscy chcieli zobaczyć ośmiu najlepszych gospodarzy wsi na Sądecczyźnie. No i te emocje… który z nich wygra!

Oni sami mówią o sobie, że są na pierwszej linii demokracji. Zostają „pierwszymi we wsi” nie dla zasług, nie dla pieniędzy, bo profity są z tego prawie żadne, ale z czystej społecznikowskiej pasji. Po prostu mają w sobie żyłkę do robienia czegoś dla innych. Tacy właśnie są sołtysi. Teraz mieli swój wielki dzień. W Ptaszkowej, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, świętowali podczas gali konkursu Sołtys Roku 2017, na której zostali uhonorowani najlepsi z najlepszych.

Czytaj też To jakiś kosmos! Nie mógł uwierzyć, że został Sądeczaninem Roku 2018 

Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej, które za statutowy cel wyznaczyło sobie reprezentowanie tego najniższego szczebla samorządu lokalnego wobec administracji państwowej i samorządowej. Zabiega o wydzielenie z budżetów gmin osobnych środków dla poszczególnych wsi oraz o ustawową rekompensatę za pracę "w świątki i piątki". Bo ta funkcja to wcale nie jest bułka z masłem. Wymaga niemałych umiejętności.

- To właśnie sołtysi wskazują potrzeby inwestycyjne swoich wiosek i mobilizują mieszkańców do działania - mówił podczas plebiscytowej gali Piotr Gniadecki, prezes stowarzyszenia. - Konkurs na Sołtysa Roku, to bardzo ważne wydarzenie, które przyczynia się do podniesienia rangi sołtysa i uhonorowania jego pracy na rzecz Małej Ojczyzny.

W ścisłym gronie laureatów konkursu znalazło się ośmiu sołtysów. Po prezentacji ich licznych dokonań nastąpił najważniejszy moment. Była chwila oczekiwania i moment napięcia - i wreszcie padło nazwisko zwycięzcy.

- Sołtysem Roku 2017 został Tadeusz Kurzeja gospodarz wsi Zagorzyn w gminie Łącko – ogłosił decyzję kapituły konkursu Piotr Gniadecki.

- Traktuję tę nagrodę jako dowód docenienia mojej pracy – mówił wyraźnie poruszony zwycięzca konkursu. Mam poczucie, że to, co robię dla lokalnej społeczności ma głęboki sens. Ta nagroda będzie dla mnie motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Czytaj też Jak sól tej ziemi. Tacy są laureaci plebiscytu Sądeczanin Roku 2018 

Tadeusz Kurzeja, który jest sadownikiem i prowadzi własne gospodarstwo, sołtysuje w Zagorzyna ponad trzynaście lat. Jest też radnym gminy Łącko. Mieszkańcy go chwalą, bo nie tylko bardzo angażuje się w życie mieszkańców wsi, ale także ma oko na ważne dla Zagorzyna inwestycje. Zabiega o budowę i remonty dróg, zachęca też ludzi we wsi do pracy w czynie społecznym.

Drugie miejsce w konkursie przypadło Elżbiecie Wysowskiej, która jest sołtysem Lipnicy Wielkiej w gminie Korzenna.

Miejsce trzecie – exaequo – zajęli Łukasz Jarzębak, sołtys Łomnica-Zdrój w gmina Piwniczna oraz Józef Janczura – sołtys wsi Łącko.

Zwycięzcom i laureatom plebiscytu gratulowali marszałek Małopolski Witold Kozłowski i wicestarosta powiatu nowosądeckiego Antoni Koszyk.

- Ogromną wagę w województwie przywiązujemy do tego, co robicie. Wszyscy, którzy biorą udział w życiu samorządu wiedzą jak trudne są spotkania z mieszkańcami. Bywa, że oczekują natychmiastowego załatwienia spraw, z którymi przychodzą. Ten trud często biorą na siebie sołtysi, którzy pracują w ten sposób nie tylko na rzecz wspólnoty gminnej, ale także tej powiatowej i wojewódzkiej. Gratuluję wszystkim laureatom plebiscytu – mówił marszałek Małopolski.   

Wśród ścisłego grona sześciu nominowanych do tytułu Sołtysa Roku znaleźli się również Władysław Florek, sołtys wsi Moszczenica Niżna w gminie Stary Sącz, Piotr Zabrzeski, sołtys wsi Złockie w gmina Muszyna, Piotr Ciągło, przewodniczący osiedla Piwniczna Miasto – w gminie Piwniczna Zdrój oraz z tej samej gminy Maria Piwowar – przewodnicząca osiedla Piwniczna Hanuszów.

Dla laureatów i licznie zgromadzonych gości grał i śpiewał zespól Echo Jaworza z Ptaszkowej. Przysmaki serwowały mistrzynie kuchni z miejscowego koła Gospodyń Wiejskich.

[email protected] Fot. Jm. film Daniel Szlag

Wielka gala konkursu Sołtys Roku 2017
galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe