Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
27/03/2023 - 21:15

Antoni Piotr Żelazko: dzięki takim ludziom jak on Kasy Wzajemnej Pomocy tworzyły się i działają do dziś

Antoni Piotr Żelezko z gminy Podegrodzie, liczy sobie ponad osiemdziesiąt lat, ale energii i witalności może pozazdrościć mu niejeden młody człowiek.

Nie tylko założył, ale przez długie lata kierował Kasą Wzajemnej Pomocy w gminie Podegrodzie. Choć wspomniana Kasa już nie istnieje, to pan Antoni nadal związany jest z środowiskiem ludzi, którzy kiedyś należeli do Kas Wzajemnej Pomocy i którzy nadal korzystają z dobrodziejstwa w postaci udzielanych nieoprocentowanych pożyczek.

Warto zaznaczyć, że Antoni Piotr Żelazko w latach 90 – tych XX wieku był bardzo aktywnym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Jak mówił, niedawno w rozmowie z „Sądeczaninem”, już w tamtych latach, patrząc na to jak powiódł się – bo takim zapewne był - „eksperyment” udzielania takich pożyczek w NSZZ „Solidarność” RI, był przekonany, że inicjatywa stworzenia osobnego Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy, z którą wystąpił ówczesny poseł Zygmunt Berdychowski, znajdzie zwolenników i powiedzie się.

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy zaczęło funkcjonować w 1997 roku.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu