Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
16/10/2018 - 14:20

Batalionem Wojsk Obrony Terytorialnej Nowy Sącz podzieli się z Zakopanem

W Nowym Sączu zostanie stworzony 113. Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzję o powołaniu tej jednostki ogłosił dzisiaj w Wojewódzkiej Komendzie Uzupełnień podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński. Gdzie będą stacjonowali "terytorialsi"? Wojsku nie odpowiadają proponowane w Nowym Sączu lokalizacje.

Decyzja ta, jak mówił minister Łapiński, była rozważana od dłuższego czasu. 113. Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej będzie stacjonował w dwóch miejscach: w Nowym Sączu i Zakopanem, gdzie zostaną ulokowane dwie kompanie, liczące około 250 żołnierzy.

113. Batalion WOT wejdzie w skład Brygady Krakowskiej.

- Nowy Sącz darzę szczególnym sentymentem – mówił minister Marek Łapiński. – Przecież nie tak dawno, jako komendant główny Straży Granicznej odtworzyłem tutaj Karpacki Oddział Straży Granicznej. W Nowym Sączu, mieście o dużych tradycjach patriotycznych, brakuje wojska, a młodzież garnie się do tej formacji. Będziemy wiec, tutaj, w Nowym Sączu organizowali jednostkę. Będę prosił samorząd miasta o pomoc.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 14,8 tys. żołnierzy. W samej Brygadzie Krakowskiej, która funkcjonuje od stycznia prawie trzystu żołnierzy, a do końca tego roku ta liczba ma zostać podwojona.

Generał dywizji Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej zaznaczył, że w ramach tej formacji będą działały cztery bataliony. Siedziba dowództwa Brygady i 111 Batalion znajduje się w Krakowie. Siedzibą 112 Batalionu będzie Oświęcim, 113 Batalionu – Nowy Sącz (dwie kompanie zostaną ulokowane w Zakopanem). 114 Batalion będzie ulokowany w Tarnowie.

- 113 Batalion w Nowym Sączu będzie mocno sprofilowany pod działalność w terenach górskich i skoncentrowany na reagowaniu kryzysowym – zaznaczył gen. dywizji Wiesław Kukuła. – Nasi żołnierze mogą bardzo efektywnie wspierać w działaniach Państwową Straż Pożarną, po to, aby jak najlepiej służyć lokalnej społeczności.

113. Batalion w Nowym Sączu będzie liczył docelowo około 800 żołnierzy, z czego 75 będą to żołnierze zawodowi.

- Aktualnie wskazaliśmy trzy prawdopodobne lokalizacje w Nowym Sączu, które wydają się być dogodne na siedzibę Batalionu – dodaje gen. dyw. Wiesław Kukla. – Jeszcze nie będziemy ogłaszać lokalizacji. Musimy zaczekać na decyzję władz samorządowych

Co innego wynika jednak z datowanego na październik dokumentu, jaki dostaliśmy z urzędu miasta. Warszawskie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zwraca się w nim do "burmistrza" Nowego Sącza z informacją, że rezygnuje z proponowanych nieruchomości ze względu na to, że ich dostosowanie do wymogów batalionu lekkiej piechoty byłoby zbyt kosztowne. Rezygnację podpisał zastępca dowódcy Wojsk Obrony terytorialnej, płk dr Artur Dębczak.

Mimo wszystko generał dywizji Wojciech Kukuła spodziewa się, że 113. Batalion WOT zacznie działać w drugiej połowie przyszłego roku.

[email protected], fot. KS.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe