Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/06/2020 - 18:05

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała tematy matury z języka polskiego

Wpływ elementów fantastycznych w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego oraz analiza wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne" - takie tematy były w tym roku do wyboru na egzaminie dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj od sądeckich maturzystów nie były one dla nich zaskoczeniem, ani też nie sprawiły im większych problemów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej arkusz egzaminacyjny, nad którym dzisiaj pochylili się przystępujący do matury na poziomie podstawowym absolwenci szkół średnich.

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym był podzielony na dwie części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać własny tekst. Tutaj mogli wybrać między rozprawką, a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki był ujęty problem, którego miała ona dotyczyć. Maturzysta musiał przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu czy filmu).

Ci maturzyści, którzy wybrali się w tym roku rozprawkę musieli pisać na temat: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury".

Natomiast ci, którzy zdecydowali się na analizę tekstu poetyckiego musieli zinterpretować wybrany wiersz znajdujący się  w arkuszu, postawić tezę interpretacyjną, a potem uzasadnić ją.

Tegorocznym maturzystom zaproponowano do interpretacji wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

Abiturienci musieli także rozwiązać test.

Ponadto zdający oprócz napisania własnego tekstu musieli m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentu książki Tadeusza Pszczołowskiego "Umiejętność przekonywania i dyskusji" oraz tekstu ks. Józefa Tischnera. W innym zadaniu przytoczono fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Maturzysta musiał podać tytuł utworu i jego autora.

Sądeccy maturzyści, jak już pisaliśmy nie mieli z napisaniem tego egzaminu większych problemów. Na gorąco komentowali, że tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym była łatwiejsza niż ubiegłoroczna.

najpopularniejsze na maturze 2020

Zobacz także: Nowy Sącz: matura 2020. Z języka polskiego „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Pisemne matury potrwają do 29 czerwca. Jutro maturzystów czeka egzamin z matematyki, a w następnych dniach z języka obcego. Maturzyści, którzy z przyczyn losowych nie mogli dzisiaj przystąpić do egzaminu dojrzałości będą mogli go zdawać w terminie dodatkowym czyli w lipcu. Już jest wyznaczony – od 8 do 14 lipca.

Czytaj także: Czegoś takiego w Sączu nie było! To już dziś. Matura pod specjalnym rygorem

Wyniki matur będą znane 11 sierpnia.

[email protected], źródło:CKE

Arkusz matury z języka polskiego poziom podstawowy




Centralna komisja Egzaminacyjna podała na swojej stronie tematy






Dziękujemy za przesłanie błędu