Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/06/2019 - 06:00

Cuda w Podegrodziu. Kapsuła czasu i muzeum ojca Papczyńskiego [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Jest stąd, jest nasz, za jego przyczyną doświadczamy wielu łask i żyje nam się tutaj jak u Pana Boga za piecem. Dzięki niemu omijają nas powodzie, susze i gradobicia – tak mieszkańcy Podegrodzia mówią o swoim świętym, ojcu Stanisławie Papczyńskim. W miejscu, gdzie duchowny się urodził, został wmurowany kamień węgielny pod muzeum poświęcone jego pamięci.

Dla wszystkich mieszkańców Podegrodzia to była wyjątkowa uroczystość. W trzecią rocznicę kanonizacji, w miejscu, gdzie kiedyś stał rodzinny dom świętego Stanisława Paczyńskiego, został wmurowany kamień węgielny pod muzeum poświęcone jego pamięci.  

- Pomysł zrodził się w głowach mieszkańców wsi, którzy zawiązali stowarzyszenie krzewienie kulty świętego – wyjaśnia szefujący organizacji Ireneusz Kapusta. – Ludzie z całej Polski przyjeżdżają zobaczyć to miejsce, a stoi tu tylko pomnik. Chcemy więc teren zagospodarować. Jest co prawda kościół z kaplicą Papczyńskiego, gdzie można oddać się modlitwie czy medytacji, ale nie ma takiego miejsca, które miałoby także charakter turystyczny. Teraz to się zmieni – dodaje Kapusta.

Słowa zamieniły się w czyn. Jest już gotowa dokumentacja budowlana muzeum i skweru, a wmurowanie kamienia węgielnego stało się symbolicznym momentem rozpoczęcia inwestycji, któremu towarzyszyło odczytanie aktu erekcyjnego.

Dla pamięci przyszłych pokoleń, mieszkańców Podegrodzia i przybyłych gości wmurowano ten akt erekcyjny pod podwaliny tworzonego muzeum św. ojca Stanisława Paczyńskiego. Pragnieniem wszystkich jest, aby miejsce to służyło do wypoczynku i modlitwy przybywających, przypominało postać świętego i upowszechniało wartości jakimi żył i przekazywało przesłanie płynące z jego dzieł oraz promowało kulturę Lachów podegrodzkich  Ufamy, że nasi potomkowie, w których ręce po upływie długich lat trafi to pismo będą z równą siła kontynuować rozpoczęte przez nas dzieło zachowując wiarę przodków i przywiązanie do tradycji

Akt erekcyjny, został złożony w fundamencie Kapliczki Najświętszej Marii Panny i św. Ojca Stanisława Papczyńskiego.

Potem trafi tam także kapsuła czasu,  która będzie zawierać między innymi przypomnienie postaci Świętego, opis prac stowarzyszenia z upamiętnieniem fundatora - Bronisława Platy, fotografie z uroczystości, gazetę z informacją o wmurowaniu kamienia węgielnego, kilka monet będących w obiegu i listę tych, którzy obecnie sprawują władze w państwie.

Wmurowanie kamienia węgielnego poprzedziła uroczysta msza święta i procesja, w której tłumnie uczestniczyli mieszkańcy Podegrodzia razem ze swoim proboszczem księdzem prałatem Józefem Wałaszkiem.

- Panuje  u nas wielki kult ojca Papczyńskiego, który w sposób szczególny troszczy się o dusze w czyśćcu cierpiące – mówi kapłan. - To także patron małżeństw pragnących potomstwa, rodziców oczekujących narodzin dziecka, dzieci mających trudności w nauce, osób, których życie jest zagrożone oraz osób pragnących wyzwolić się z różnego rodzaju uzależnień, zwłaszcza z alkoholizmu.

Sami mieszkańcy Podegrodzia podkreślają, że od świętego doświadczają wielu łask.  

- Żyje nam się tutaj jak u Pana Boga za piecem. Dzięki niemu omijają nas powodzie, susze i gradobicia –mówią Joanna i Jarosław Kowalscy, którzy przyszli na uroczystość z synem Szymonem.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego była połączona z obchodami jubileuszu zespołu Małe Podegrodzie, który z tej okazji dał wspaniały koncert.

[email protected] fot. Jm

Dla wszystkich mieszkańców Podegrodzia to była wyjątkowa uroczystość:




Fot. JM:






Dziękujemy za przesłanie błędu