Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
14/04/2019 - 06:00

Dzisiaj Niedziela Palmowa. Wierni przynoszą do kościołów gałązki palmowe [WIDEO]

Niedziela Palmowa jest świętem obchodzonym w Polsce już od średniowiecza. Ustanowionym na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wierni przychodzą dzisiaj do kościołów z gałązkami palmowymi. Dlaczego? Posłuchajcie naszej rozmowy z ks. proboszczem Piotrem Lisowskim.

Dzisiaj obchodzimy Niedzielę Palmową. Jest to wyjątkowy dzień dla wierzących, ponieważ rozpoczyna Wielki Tydzień, który jest najważniejszym okresem w roku dla wszystkich katolików. Jakie wydarzenia biblijne dzisiaj wspominamy?

- Wydarzenie historyczne wjazdu Jezusa na oślęciu do Jerozolimy. Chrystus jest witany przez tłumy wiwatujące na jego cześć, śpiewające Hosanna i rzucające gałązki palmowe pod jego nogi – wyjaśnia ks. Piotr Lisowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu.

Wierni przychodzą dzisiaj do kościołów z palmami, które następnie kapłani święcą. Jest to nawiązanie do tego historycznego wydarzenia. W ten sposób wierzący chcą wyrazić radość z tego, że Chrystus jest naszym Królem i wyznać swą wiarę. Jest to nawiązanie także do tego, że zieleń jest znakiem życia, pokonywania śmierci i zapowiedzią Chrystusowego zmartwychwstania.

- W wielu miejscach gałązki palmowe są wysuszane i mielone. Z nich powstaje popiół, który jest używany w Środę Popielcową. Jest to nawiązanie do okresu wielkopostnego, który bardzo radosny charakter przyjmuje w Niedzielę Palmową – tłumaczy kapłan.

W wielu parafiach organizowane są konkursy na największą i najpiękniejszą palmę. Prześlijcie nam zdjęcia. Opublikujemy je. Poniższa palma ma prawie 8 metrów długości. Wykonali ją Paweł i Maksymilian Dziedzic z Lipnicy Wielkiej.

RG [email protected], Film KS, Fot. arch Sądeczanin.info

Dzisiaj Niedziela Palmowa. Wierni przynoszą do kościołów gałązki palmowe
Fot. Paweł Biskup


Dziękujemy za przesłanie błędu