Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/07/2023 - 18:20

Dzisiejsza szkoła może uczyć patriotyzmu? Jak myślicie?

Jak to jest z patriotyzmem wśród dzieci i młodzieży? Czy dzisiejsza szkoła może uczyć patriotyzmu? To ostatnie pytanie stało się motywem przewodnim jednego z paneli podczas seminarium „Nowoczesny Patriotyzm”, zorganizowanego przez Fundację Sądecką w kinie „Biała” i Centrum Kultury Grybowie.

Czy dzisiejsza szkoła uczy patriotyzmu? Próbę zmierzenia się z tym tematem podjęli poproszeni o to prelegenci: dr Jakub Bulzak, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu, Monika Fikiel-Szkarłat, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej, Aleksander Rybski, długoletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza w Nowym Sączu oraz Małgorzata Iwańska, opiekun naukowy wojewódzkiego konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”, Szkoła Podstawowa w Chełmcu. Moderatorem panelu był Zygmunt Berdychowski, prezes Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Panel ten komasował rozmowę o historii i rozmowę o wychowaniu. Rozmowa w tym kontekście rozpoczęła się od pytania, które nie mogło nie paść. Mianowicie od pokazania przykładów ludzi z regionu, którzy mieli wpływ na tych wszystkich, wśród których żyli. Ludzi, którzy przeszli do historii swoim czynem, swoją wielkością.

Od kogo można zacząć? – zapytał prezes Berdychowski.

- Trudno jest wybrać jedną osobę – odparł dr Jakub Bulzak. – Takich ludzi jest naprawdę wiele. Myślę jednak o szczególnym pokoleniu, które żyło ponad i sto lat temu. Jest to pokolenie, które rodziło się jeszcze pod zaborami, pod koniec XIX wieku. Są to osoby, którym, gdy wchodzili w dorosłość „przydarzyła” się I wojna światowa. Ci ludzie angażowali się w mnóstwo działań, bo „gdzieś ta jutrzenka wolności zaczęła im majaczyć na horyzoncie”. Oni szli do Legionów i budowali wolną Polskę, czyli II Rzeczpospolitą.

Kogo można postawić za przykład?

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu