Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
16/03/2019 - 22:30

Górale i Lachy: spotkajmy się podyskutować o przyszłości Sądecczyzny

Już 23 marca w Łącku odbędzie się wyjątkowa impreza – Spotkania Góralsko Lachowskie. To właśnie tu będzie można przekonać się co łączy te dwie wielkie nacje. Będzie miejsce na rywalizację, muzykę, smakowitości, ale przy okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych przyszłością Nowego Sącza i całej Sądecczyzny.

Zobacz też: Słowa ks. prof. Józefa Tischnera nigdy się nie przeterminują [FILM]

Impreza podzielona jest na dwie części. Pierwsza to zawody w przeciąganiu liny, łamaniu na rękę, rzucaniu do celu kapeluszem, skrobaniu zimnioka na czas i jedzeniu na czas. Będzie też sporo naszej regionalnej muzyki i degustacja tradycyjnych potraw góralskich i lachowskich.

Później odbędzie się debata pt. „ O przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny” z udziałem marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla oraz Mariusza Cygnara rektora PWZ

Zobacz też: Związek Podhalan obchodził swoje 100-lecie w mieście ks. prof. J. Tischnera

Szczegółowy program imprezy, która odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej w Łącku poniżej.

A my już dziś zapraszamy Was do obejrzenia naszej rozmowy z członkiem zarządu Związku Podhalan w Polsce Piotrem Gąsienicą, który zdradza nam co łączy a co dzieli a może bardziej „pięknie różni” Lachów i Białych Górali z Łącka oraz pozostałych reprezentantów tej społeczności.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że Związek Podhalan podpisał porozumienie z Lachami a sygnatariuszem tego porozumienia było SKT „Sądeczanin” w osobie prezesa Zygmunta Berdychowskiego.

ES [email protected] Film: KS Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)