Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/12/2020 - 07:25

Jakie procedury musi spełnić pacjent, który chce szczepić się przeciwko COVID-19

Dwóch lekarzy było pierwszymi osobami, które zaszczepiły się wczoraj przeciwko COVID – 19 w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu. Przyjęli pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. Jak wygląda przygotowanie do podania preparatu? O tym rozmawiamy z lek. med. Beatą Jakubowską Zając, kierującą oddziałem pediatrycznego w sądeckim szpitalu.

Jak już pisaliśmy, wczoraj w sądeckim szpitalu rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID – 19. W poniedziałek, w punkcie szczepień, który został utworzony w budynku Centrum Onkologii na pierwszym piętrze pojawiło się kilku pracowników sądeckiego szpitala, którzy postanowili się zaszczepić. Chętne osoby były wzywane do gabinetu w odstępie piętnastu minut.

Czytaj także: Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 od 15 stycznia. Jak i gdzie się zapisać

Przypomnijmy, że wyczekiwana szczepionka dotarła do szpitala przy ul. Młyńskiej w niedzielne przedpołudnie. Łącznie 75 dawek. Musi być ona podana do końca 2020 roku.

Jak przechowywana jest szczepionka, którą dysponuje sądecki szpital? O to zapytaliśmy lek. med. Beatę Jakubowską Zając, kierującą oddziałem pediatrycznym. Szefowa sądeckiej pediatrii wczoraj badała i kwalifikowała pierwszych chętnych przedstawicieli personelu medycznego tej placówki do szczepienia.

- Szczepionka przechowywana jest w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni C – tłumaczy lekarka. – Do Sylwestra musimy wyszczepić 75 dawek, które posiadamy.

Czytaj także: Nowy Sącz: szczepienie na koronawirusa mają już za sobą [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak powiedziała nasza rozmówczyni w poniedziałek zaszczepionych zostało dziesięć osób, które zdecydowały się przyjąć preparat. Dzisiaj przez punkt szczepień przeciwko COVID 19 przejdzie 25 osób.

- Przez następne dni kolejni pracownicy – dodaje lekarka.

Zanim jednak pacjent zostanie zaszczepiony musi spełnić określone procedury. Jakie?

- Przed wejściem do gabinetu wypełnia formularz przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, w którym znajdują się m.in. informacje o szczepieniu i pytania na temat stanu zdrowia, jak również zażywanych leków – tłumaczy doktor Jakubowska Zając.

Następnie pacjent musi przejść standardowe badanie lekarskie, ma mierzoną temperaturę, ciśnienie i poziom saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Dopiero po przejściu tego etapu można wykonać szczepienie.

Po szczepieniu osoba zaszczepiona musi jeszcze przynajmniej przez kwadrans pozostać pod kontrolą i nadzorem zespołu szczepiącego.

Jak nam powiedziała nasza rozmówczyni do wczoraj, do godzin porannych w sądeckim szpitalu zdeklarowało się ponad 400 osób personelu medycznego i pracowników szpitala, którzy wyrazili chęć, by się zaszczepić.

Do tej liczby trzeba jeszcze doliczyć 700 osób, pracujących w innych instytucjach ujętych w ujętych w tzw. grupie 0.

[email protected], fot. IM, film: Daniel Szlag.







Dziękujemy za przesłanie błędu