Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
27/11/2019 - 09:30

Klub PiS–Wybieram Nowy Sącz rozmawia z prezydentem o dopłatach do wody

Dzisiaj na nadzwyczajnej sesji wróciła sprawa uchwalenia zmian w budżecie Nowego Sącza. Podczas ostatniej sesji Rada Miasta nie zgodziła się na ich przyjęcie. Część radnych obwarowała swoja zgodę na przyjęcie tej uchwały zagwarantowaniem przez prezydenta Ludomira Handzla pieniędzy na dopłaty dla mieszkańców do wody i odbioru ścieków.

Dzisiaj na apel miedzy innymi radnego Józefa Hojnora na sesję przyszła duża reprezentacja mieszkańców, między innymi działaczy KOD – u.

- Zwołałem ta sesje, aby powrócić do zmian w budżecie. Nie ma, moim zdaniem żadnych zmian kontrowersyjnych. Jest to propozycja, która porządkuje wiele tematów kontrowersyjnych, rozliczeniowych, drobnych. Pojawiły się drobne oszczędności na inwestycjach. Chcąc nadal wzmacniać MPK zaproponowałem, aby wypłacić spółce rekompensatę w kwocie ponad 1,8 mln zł. Planujemy nowy dworzec na Bulwarze Narwiku i, aby umożliwić podwyżki dla pracowników – mówił prezydent Handzel. – stąd ten wniosek do budżetu i mam nadzieję, że rada te zmiany zaakceptuje. Będzie można dokonać remontów w budynkach  komunalnych, instalacje monitoringu w SP nr 7 i 8 w Nowym Sączu

Prezydent wymienił także szereg innych inwestycji. Jeśli wieloletnia prognoza finansowa będzie niezgodna ze zmianami w budżecie, to nie będzie można ich, niestety zrealizować.

- Nie dam się szantażować, ale ani też nie dadzą się szantażować  mieszkańcy – zaakcentował prezydent.

Radna Teresa Cabała (PiS) wystąpiła z wnioskiem formalnym, aby w projekcie zmian w budżecie znalazł się zapis m.in. o dopłatach dla mieszkańców do cen za wodę i odprowadzanie ścieków o kwotę 2,9 mln złotych i likwidację kwoty 100 tysięcy złotych na wybieg dla psów przy ul. Nadbrzeżnej.

- Najgorzej rado, coś dać, a później zabrać – dodała radna Cabała. – Gminy ościenne dopłacają dla mieszkańców do wody i odprowadzanie ścieków. Radna poprosiła o przyjęcie tej poprawki. Radny Maciej Prostko zgłosił przeciwny wniosek formalny i uczulił radę o przestrzeganie statutu Rady Miasta.

Przegłosowanie tych dwóch wniosków formalnych wywołało znowu burzę na Sali i sprzeciwy między licznie zebrani mieszkańcy.

Po dziesięciominutowej przerwie radny Michał Kadziołka złożył  kolejny wniosek formalny. Mówił o tym, że klubowi PiS – Wybieram Nowy Sącz, aby wróciły dopłaty.

- Jako dobry prognostyk odbieramy to, że jest wola, aby te dopłaty  wróciły, proponujemy, aby przystąpić do rozmów z prezydentem, aby te dopłaty przywrócić – dodał radny Kądziołka.. – Wyciągam rękę do pana, aby można było konstruktywnie o tym rozmawiać.

Wiceprzewodniczący rady Michał Kądziołka wycofał zatem poprawkę zgłoszoną przez radną Cabały o dopisanie kwoty 2,9 mln złotych do projektu uchwały zmian w uchwale budżetowej.

Potem rozpętała się ponownie burzliwa dyskusja. Radni zaczęli wstawać i wychodzić z sali do mniejszej salki., aby Po to, aby emocje opadły przewodnicząca rady Iwona Mularczyk ogłosiła kilkuminutową przerwę na rozmowy.  Ponieważ przerwa się przedłużała radny Hojnor zaapelował o to, by radni klubu PiS – Nowy Sącz powrócili na salę obrad.

Po przerwie emocje opadły i zmiany do budżetu zostały przyjęte. 13 radnych było za, czterech wstrzymało się od głosu. Kilku nie było na sali obrad.

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)