Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
10/06/2024 - 11:20

Konieczny wspólny plan, wspólna wizja dla Kotliny Sądeckiej [WIDEO]

Kotlina Sądecka pod względem geograficznym zajmuje powierzchnię około 300 km kw., z czego jej płaskie dno około 80 km kw. Nie chodzi jednak tym razem o ujęcie geograficzne, ale o szerszy kontekst, szerszy plan dla Kotliny Sądeckiej, dla Sądecczyzny, dla jej rozwoju. Było to jedno z kluczowych pytań, które padło podczas uroczystej Gali rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego 2023, która odbyła się Woli Kurowskiej.

O plan dla Kotliny Sądeckiej, dla Sądecczyzny na następne lata, o przyszłość Kotliny pytał podczas gali prezes Zygmunt Berdychowski, a adresatem tego pytania był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. Gospodarz gali pytał też o to, co powinni robić wszyscy samorządowcy miast i gmin związanych z Kotliną Sądecką, by ten region jeszcze bardziej się rozwijał?

- Pytanie dotyczące planu na Kotlinę Sądecką na najbliższe lata jest ze wszech miar trafione – mówił podczas uroczystej Gali rankingu prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – Właśnie jesteśmy po I Forum Samorządowym naszego subregionu. Kilkudziesięciu samorządowców – włodarzy gmin, miast, także starostowie pojawili się w sądeckim ratuszu. Rozmawialiśmy o tych tematach, które dla całego naszego subregionu są wspólne i bardzo ważne. Są to tematy, które nas łączą. To tematy wyjątkowe dla naszego regionu, ale są też i takie, które dotykają wszystkich samorządów, jak na przykład subwencja oświatowa i inne rzeczy

Co łączy samorządy subregionu sądeckiego?

To oczywiście „Sądeczanka”. Przez kilka ostatnich lat funkcjonował specjalny zespół, powołany w Parlamencie, który pilotował tą sprawę. „Sądeczanki” czyli odcinka DK 75 Brzesko – Nowy Sącz, jak nie było tak nie ma. Na tę drogę mieszkańcy Sądecczyzny czekają od lat. I stracili cierpliwość. Na 18 czerwca zaplanowali protest. Na DK 75 ma wylądować helikopter.

Czy nie będzie się pan bał panie prezydencie pojechać na protest do Krakowa? – pytał Zygmunt Berdychowski.

- Nie pojadę na ten protest – odparł prezydent Handzel. – Dlaczego? Bo ten protest powinien odbywać się pięć, czy cztery lata temu, kiedy poseł ziemi sądeckiej był szefem tego zespołu parlamentarnego. – Teraz tym włodarzom trzeba dać troszeczkę czasu, żeby się wypowiedzieli. Pani poseł Urszula Nowogórska i pani poseł Weronika Smarduch powiedziały wyraźnie: będziemy zabiegać o to, aby w końcu rzeczywiście ta inwestycja realnie ruszyła, ale musi być to etapowane.

Wszystkie gminy i miasta Sądecczyzny łączy także kwestia odpadów. Jak zaznaczył gospodarz Nowego Sącza cały ten system jest niewydolny i trzeba go poprawić, to także kwestie oświatowe i wspólna polityka, promująca cały region.

Będzie miał pan odwagę powiedzieć samorządowcom Sądecczyzny – utwórzmy aglomerację sądecką? – padło kolejne pytanie Zygmunta Berdychowskiego.

- To musi być proces – mówi Ludomir Handzel. – Ten moment musi nastąpić. Z gminami, które otaczają Nowy Sącz jesteśmy połączeni chociażby przez MPK czy kwestią związaną z wodociągami. Przykład – osoby mieszkają w Chełmcu, pracują w Nowym Sączu, odwożą dzieci do szkół w Sączu. Tak naprawdę jesteśmy już jednym organizmem. Przenikamy się, a dzięki dobrej współpracy, którą rozpoczęliśmy po wyborach samorządowych stworzyła się platforma do rozmowy nie tylko między sobą, ale także z władzami, które mają wpływ na rzeczywistość.

Cała rozmowa prezesa Zygmunta Berdychowskiego z prezydentem Nowego Sącza Ludomirem Handzlem w materiale filmowym.

([email protected], film IM, fot. UM w Nowym Sączu), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu