Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
06/10/2023 - 09:55

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kobiety nie unikajcie badań [FILM]

Październik nie bez powodu nazywany jest miesiącem różowej wstążki. To miesiąc, w którym szczególnie dużo mówi się o raku piersi, jego wykrywaniu, a przede wszystkim o szeroko pojętej profilaktyce. - Przede wszystkim o tym, że kobiety, ale też mężczyźni powinni się regularnie badać – zaznacza Beata Frohlich, rzecznik Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa.

To sądeckie stowarzyszenie, które niebawem będzie obchodziło ćwierćwiecze istnienia stara się propagować szeroko pojętą profilaktykę raka piersi i zachęca kobiety, aby regularnie badały się.

W ostatnich latach „Europa Donna” w Nowym Sączu organizowała, podobnie, jak w innych regionach Polski marsze różowej wstążki. Od trzech lat w październiku stowarzyszenie organizuje Festiwal Zdrowia. W przyszłą sobotę (14 października) odbędzie się jego trzecia edycja. W Galerii Trzy Korony od godz. 12 do 15 (poziom „0” będzie można zapisać się na bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet, będących takim przedziale wiekowym, które nie są objęte programem przesiewowym, finansowanym przez NFZ. Można będzie też zasięgnąć informacji na temat profilaktyki raka piersi, dowiedzieć się, jak wykonuje się samobadanie piersi, zasięgnąć porady u dietetyka, porady kosmetycznej, zbadać sobie poziom cukru we krwi. Tegorocznemu III Festiwalowi Zdrowia patronuje portal „Sądeczanin.info”.

Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. Rak piersi jest również najpopularniejszą przyczyną zgonów kobiet.

Rak piersi jest również najpopularniejszą przyczyną zgonów kobiet. Na nowotwór piersi umiera co roku pół miliona kobiet na całym świecie. Osiemdziesiąt procent wszystkich przypadków zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (po menopauzie).

Stowarzyszenie „Europa Donna” główny nacisk kładzie na profilaktykę raka piersi, propaguje wiedzę na ten temat nie tylko w tym szczególnym miesiącu.

- Dla nas to nie tylko październik – mówi Beata Frohlich, rzecznik stowarzyszenia. – Dla nas, działających w stowarzyszeniu praca trwa przez całą dobę, nie tylko w tym miesiącu. Jest to praca całoroczna. Październik jest takim symbolicznym miesiącem. Staramy się robić dla kobiet bardzo dużo.

Panie działające w tym stowarzyszeniu wychodzą z wiedzą o raku piersi, o badaniach bardzo szeroko do mieszkanek Nowego Sącza i regionu. Właśnie z tą profilaktyką do środowisk kobiecych.

- Chodzimy tam, gdzie kobiety pracują, gdzie się spotykają, również kobiet młodszych – dodaje rzeczniczka. – Niestety granica wiekowa zapadalności na nowotwór piersi obniża się. Dlatego też jesteśmy obecne w szkołach średnich w uczelniach, gdzie uczą się studentki.

W 2020 roku na raka piersi w Polsce zachorowało 24 tysiące kobiet, a 8 tysięcy zmarło.

- Mówiąc obrazowo wyobraźmy sobie małe miasteczko w Polsce i nagle jednej trzeciej jej mieszkanek nie ma – dodaje nasza rozmówczyni.

W Małopolsce w tym czasie zachorowało na raka piersi 1 300 kobiet, zmarło 569 kobiet. Dlaczego jest tyle zgonów?

- W wielu przypadkach rak został wykryty za późno – mówi nasza rozmówczyni. – W stadium już mocno zaawansowanym.

Cała rozmowa z Beatą Frohlich w materiale filmowym.Dziękujemy za przesłanie błędu