Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
22/11/2018 - 19:40

Ludomir Handzel prezydentem, Iwona Mularczyk szefem Rady. Już iskrzy!

W sali reprezentacyjnej ratusza w Nowym Sączu o godz. 16 zaczęła się pierwsza sesja inaugurująca nową kadencję Rady Miasta na lata 2018 - 2023. Ślubowanie złożył nowy prezydent Ludomir Handzel oraz 23 radnych. Obrady Rady Miasta Nowego Sącza poprowadziła już nowa przewodnicząca, niedoszły prezydent - Iwona Mularczyk z PiS.

KONIEC (ciąg dalszy na pewno nastąpi : )

Godz. 21.28. Przewodnicząca Iwona Mularczyk kończy obrady inauguracyjnej sesji Rady Miasta VIII kadencji. Radni przegłosowali wcześniej kandydatury Artura CzerneckiegoKrzysztofa Głuca i Michała Kądziołki jako wiceprzewodniczących Rady Miejskiej.

Godz. 21.10. Radny Tadeusz Gajdosz z Koalicji Obywatelskiej mówi  reporterce "Sądeczanina": - Zwykła przyzwoitość wymaga, żeby jeden z wiceprzewodniczących był z Koalicji Nowosądeckiej lub Koalicji Obywatelskiej. Jeśli tak się nie stało, to po prostu nieprzyzwoite.

Godz. 20.50. Radni Koalicji Nowosądeckiej wychodzą  z sali obrad po tym, jak za przepadł wniosek o przerwanie obrad. Za przerwaniem sesji było ośmiu radnych, przeciw: trzynastu. Pozostali przystępują do wyboru wiceprzewodniczących. 

Godz. 20.40. - Nie będziemy, jako klub Koalicji Obywatelskiej, brali udziału w tym głosowaniu - zapowiada Leszek Zegzda. - Nie chcemy brać udziału w takich quasidemokratycznych praktykach. Maciej Prostko z Koalicji Nowosądeckiej zgłasza wniosek o przerwanie sesji na kilka dni, by większość w Radzie mogła przemyśleć swoje postępowanie. W przeciwnym razie prezydenccy radni też nie chcą brać udziału w głosowaniu. Zdaje się, że wyklarował się już podział na radnych koalicji i opozycji - radni z listy Krzysztofa Głuca głosują razem z radnymi PiS.

Godz. 20.10 Zgłaszani są kandydaci na wiceprzewodniczących Rady Miasta. PiS, jako pierwszy, rekomenduje Artura Czerneckiego. Wojciech Piech zgłosił Michała Kądziołkę, a radny Ledziński - Krzysztofa Głuca. Grzegorz Fecko z Koalicji Obywatelskiej wyszedł na mównicę i stwierdził, że w tej sytuacji jego klub nie będzie już zgłaszał Leszka Zegzdy, bo najwyraźniej wszystko jest już poukładane. Podobnie zachowali się radni Koalicji Nowosądeckiej (rodzime ugrupowanie prezydenta Handzla), odpuszczając zamierzone zgłoszenie kandydatury Krzysztofa Ziai.

Godz. 19.40. Trwa ustalanie procedury wyboru wiceprzewodniczących Rady Miasta.

Godz. 18.50. Udało się doprowadzić głosowanie do końca. Głosowało 23 radnych, dziesięciu z nich było za Maciejem Prostko, ale trzynastu przeciwko. Za Iwoną Mularczyk głosowało 13 radnych, 9 było przeciw, a jeden głos spośród oddanych na nią był nieważny. Nową przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza została więc wybrana Iwona Mularczyk. Klub radnych PiS liczy 9 osób, więc jeszcze cztery osoby z innych klubów zdecydowały się oddać głos na Iwonę Mularczyk. Kto? Nie wiadomo, głosowanie było tajne.

- Dziękuję za zaufanie, deklaruje współpracę z każdym klubem radnych i prezydentem, ponieważ wszyscy zostaliśmy obdarzeni społecznym mandatem zaufania - mówi Iwona Mularczyk. I... ogłasza przerwę. Na 15 minut.

Godz. 18.20. Kolejna - pięciominutowa tym razem - przerwa.

Godz. 18.10 - Przy obu nazwiskach kandydatów można postawić krzyżyk w kratce na "tak" i głos będzie ważny, tak samo jak w przypadku skreślenia obu odpowiedzi negatywnych... - mówią przedstawiciele komisji skrutacyjnej. Ale czy to komuś coś wyjaśnia? Raczej nie. Radny Józef Hojnor proponuje rozwiązanie. Po nim kolejni radni zabierają głos. Zapowiada się długa sesja...

Godz. 18. No i radni mają zagwozdkę, bo poza scenariuszem przedstawionym przez Leszka Zegzdę (poniżej) można sobie wyobrazić i inne, niewesołe konsekwencje przyjętego przez nich sposobu głosowania na przewodniczącego. Co robić? Ogłosić przerwę - uznali i teraz zastanawiają się jak wyjść z tego pata. Czyżby wszystko zepsuł zakaz umieszczania dopisków na kartach do głosowania. Wygląda na to, że przypominano o tym nieprzypadkowo...

Godz. 17.50. - Głosujemy na dwie osoby, mając do wyboru trzy opcje: tak, nie, wstrzymuję się. A co w sytuacji, gdy każdy z kandydatów otrzyma więcej niż 12 głosów "za" - pyta radny Leszek Zegzda.
- Państwo radni sami podjęliście decyzję o takim sposobie głosowania - odpowiedziała miejska prawnik. - Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, będziemy na bieżąco podejmować decyzje...

Godz. 17.45 - Przypominamy, ze na kartach do głosowania nie może się znaleźć nic, co mogłoby identyfikować osobę głosującą - zapowiadają członkowie komisji skrutacyjnej - żadnych iksów, kropek, skrótów czy numerów. 

Godz. 17.35. Przerwa nieco się przeciągnęła. Teraz zaczęło się prezentowanie kandydatów. O Iwonie Mularczyk mówiła radna Barbara Jurowicz, przypominając m.in., że kandydatka zdobyła najwięcej głosów w wyborach do Rady Miasta, a w drugiej turze wyborów prezydenckich oddało na nią głos 15 tys. osób. Maciej Prostko przedstawił się sam. W skrócie: skończył II LO, jest trzydziestoletnim prawnikiem, prowadzi kancelarię radcowską, mieszka w Nowym Sączu.

Godz. 17.15. Kwadrans przerwy w obradach.

Godz. 17. Zaczyna się procedura wyboru przewodniczącego nowej Rady Miasta. Kandydatami są: radna Iwona Mularczyk i radny Michał Prostko. Wniosek o zamknięcie tej krótkiej listy został przegłosowany. Radni głosują imiennie, wstając, bo sala, zastawiona wyłącznie krzesłami, pozbawiona jest sprzętu do głosowania elektronicznego. Wszystko przez to trwa dużo dłużej, przed nami co najmniej kilkanaście minut, zaczęło się dopiero wybieranie komisji skrutacyjnej.

Godz. 16.50. Trwają wystąpienia kolejnych osób, składających nowemu prezydentowi gratulacje. Aleksander Rybski, dyrektor I LO, przypomina, że Ludomir Handzel jest już ósmym wychowankiem "Długosza", który objął rządy w Nowym Sączu. Wspomniany przez nas Ludomir Krawiński też jest na tej liście.

Przedstawicielka Koalicji Nowosądeckiej podziękowała wszystkim zaangażowanym w kampanię prezydenta. Jak stwierdziła, za pięć lat stanie on w tym miejscu i zacytuje słowa: "Rzucali we mnie kamieniami, dlatego zostawiłem za sobą brukowaną drogę..."

Godz. 16.40 Nowy prezydent dostaje od Zbigniewa Konieczka prezent: obraz, (ogólnie mówiąc) przedstawiający zarysy wyłaniającej się z tła męskiej sylwetki. Krzysztof Pawłowski życzy prezydentowi, by te brakujące fragmenty podczas swej kadencji wypełnił jak najlepiej.

Godz. 16.30 Ludomir Handzel w krótkim wystąpieniu dziękuje wszystkim, z którymi współpracował od lat i - szczególnie intensywnie - od kilku miesięcy. Zapowiada chęć współpracy ze wszystkimi środowiskami w Nowym Sączu. - Nowy Sącz to nasz wspólny dom, dla każdego znajdzie się w tym domu pokój. 

Przemawia także Ryszard Nowak. - Cóż, Bar wzięty! - stwierdził. - Ale nie mówmy o bastionach, mówmy o ludziach. Nie ma we mnie odrobiny złości - dodał. - Wszyscy będziemy przecież dalej chodzili po ulicach tego samego miasta. Nowemu prezydentowi życzę sukcesu, bo sukces prezydenta to sukces całego miasta.

Ryszard Nowak przekazuje Ludomirowi Handzlowi symboliczny klucz do bram miasta. Zapomniał o tym, ale usprawiedliwił się, że miał prawo by zapomnieć nieco procedur przekazywania władzy - w końcu miastem rządził od 12 lat.

Godz. 16.15 Wśród braw radni i prezydent odebrali oficjalne zaświadczenia o wyborze. Najmłodszy radny, Maciej Rogóż, odczytuje treść ślubowania, które złożą wszyscy pozostali. Większość radnych dodawało do ślubowania formułę "Tak mi dopomóż Bóg". To samo zrobił prezydent.

Godz. 16.05 Poczet sztandarowy ze sztandarem Nowego Sącza jest już na sali. Wszyscy odśpiewali hymn. Trwają powitania, są rektorzy sądeckich uczelni, komendanci służb, duchowieństwo. Na pierwszej sesji pojawił się też świeżo wybrany marszałek województwa.

Godz. 16 Na sali obrad Rady Miejskiej są już radni, jest też prezydent Ludomir Handzel z żoną. W pierwszym rzędzie krzeseł zasiedli też dwaj Honorowi Obywatele miasta - Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Konieczek. Przyszedł też poprzedni prezydent, Ryszard Nowak. Przywitał się z nowym prezydentem i siadł tuż obok. 

Skąd tytułowy Ludomir II? Bo Sącz miał już jednego prezydenta o tym imieniu. Był nim Ludomir Krawiński, sprawujący swój urząd krótko, bo zaledwie przez rok. Zyskał przedtem spore doświadczenie samorządowe w magistracie, przez wiele lat pełnił funkcje wiceprezydenta. A dziś, wraz z Ludomirem Handzlem, pierwszy raz w nowej roli wystąpią też radni, wybrani w wyborach samorządowych 21 października.

Pierwsza sesja nowej Rady Miasta. Miała być zgoda, są kłótnie
Protestami i demonstracyjnym wyjściem z sali obrad części radnych skończyła się pierwsza sesja nowej Rady Miasta Nowego Sącza. Jeśli tak było na początku, co będzie dalej?


Dziękujemy za przesłanie błędu