Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
11/11/2019 - 16:50

Marszałek Piłsudski wjechał do Sącza. Dostał klucz do bram [WIDEO,ZDJĘCIA]

Tradycji w Nowym Sączu stało się zadość! W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Józef Piłsudski wjechał na swojej ukochanej Kasztance do Miasteczka Galicyjskiego.

Marszałek Józef Piłsudski wjeżdżał do Nowego Sącza po bojach w okolicy Limanowej. Wkroczył do miasta na czele 1 Pułku Legionów. Nowy Sącz był już wtedy miastem wolnym, miastem, gdzie zakwaterowali się legioniści i żołnierze węgierscy.

Kiedy dowódca wjeżdżał do miasta jego ukochana kasztanka nie chciała przejść po dziurawym moście helleńskim na Dunajcu.

Czytaj takżeNikt się tego nie spodziewał. Ale dar Jerzego Gizy na Święto Niepodległości

Po latach marszałek wspominał z wielkim sentymentem, że koń odmówił mu wówczas posłuszeństwa. Kasztanka słysząc huk wystrzału artyleryjskiego przysiadła na zadzie i nie chciała dalej iść. Marszałek wspominał, że wjeżdżając do Nowego Sącza czuł się wtedy, jak w Ojczyźnie.

Dzisiaj, wczesnym popołudniem Sądeczanie byli świadkami historycznego wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Miasteczka Galicyjskiego. To tam odbywał się piknik patriotyczny pn. „Polska jest nasza”.

Chłód nie odstraszył sądeczan, którzy tłumnie i rodzinnie pojawili się w miasteczku.

Czytaj także: Śpiewali po sądecku Mazurka Dąbrowskiego przy Dębie Wolności[ZDJĘCIA]

Marszałek wjechał na Kasztance na dziedziniec miasteczka i tam nastąpiło uroczyste wręczenie przez prezydenta Ludomira Handzla klucza do bram miasta.

- Dzisiaj mamy święto radosne. Święto odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział do zebranych w Miasteczku Galicyjskim prezydent Ludomir Handzel. – Niewiele jest takich rzeczy dla serca Polaka ważnych, jak wolność. Cieszmy się z tej wolności, pielęgnujmy ją, dbajmy o nią cały czas. Cieszmy się z tego święta!  

Piknik patriotyczny połączony był z pokazem mody niepodległościowej i patriotycznej. Ten ostatni przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego. Można było także wysłuchać ciekawego wykładu „Sądecczyzna przełomu XIX i XX wieku na starej fotografii”, który wygłosił Jarosław Jakubowski. Występował również zespół „Sądeczoki”. Do obejrzenia była także wystawa pt. Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Swoją obecność na pikniku zaznaczył także ZS Strzelec OSW. Tradycyjnie nie zabrakło stoisk z rękodziełem.

Czytaj takżeNowy Sącz: biało i czerwono pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

Obchody 101. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył spektakl "Emigranci" w Teatrze Nowym w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.

Marszałek Piłsudski wjechał do Sącza. Dostał klucz do bram miasta
Tradycji w Nowym Sączu stało się zadość! W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości marszałek Józef Piłsudski wjechał na swojej ukochanej Kasztance do Miasteczka Galicyjskiego.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe