Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
30/11/2023 - 15:35

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu stało się elektrociepłownią! Produkuje ciepło i energię

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu stało się elektrociepłownią dzięki realizacji dwóch potężnych inwestycji między innymi budowie drugiego kotła na biomasę.

Obie inwestycje stawiają MPEC Nowy Sącz w krajowej czołówce zakładów, które rozwijają alternatywne źródła energii, obniżając tym samym emisję  dwutlenku węgla (CO2) i zmniejszając udział węgla w produkcji ciepła.

Obie inwestycje czyli budowa wysokosprawnej kogeneracji gazowej oraz budowa drugiego kotła na biomasę realizowane były w ramach projektu Nowe Źródła Energii w MPEC w Nowym Sączu. Dzisiaj zostały uroczyście otwarte.

Uruchomienie wysokosprawnej kogeneracji gazowej 6 MW wraz z kotłem gazowym 5 MW przy ul. Lwowskiej dodatkowo umożliwia produkcję i sprzedaż energii elektrycznej, która odpowiada  2/3 zapotrzebowania gospodarstw domowych w Nowym Sączu. Natomiast uruchomienie drugiego już kotła na biomasę o nominalnej mocy 3 MW przy ul. Wiśniowieckiego jest kluczowym elementem związanym z dywersyfikacją źródeł energii oraz wykorzystaniem dużego potencjału jaki daje biomasa. Oznacza to, że spółka MPEC wyeliminuje 85 wagonów węgla.

Dzięki tym inwestycjom system ciepłowniczy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej stanie się systemem efektywnym. Oznacza to, że udział węgla w produkcji węgla spada poniżej 50 proc. A jeszcze niedawno, bo w 2019 roku w kotłowni Millenium produkowane ciepło pochodziło tylko i wyłącznie ze spalania węgla.

- Pierwszy projekt związany z uruchomieniem wysokosprawnej kogeneracji gazowej 6 MW wraz z kotłem gazowym 5 MW pochłonął ponad 30 mln złotych (brutto) – mówił prezes MPEC Paweł Kupczak.  – Mieliśmy wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie 9,5 mln złotych. Efektem tej inwestycji jest też to, że będziemy mogli zaspokoić dwie trzecie gospodarstw domowych w Nowym Sączu w energię elektryczną. Oznacza to, że jesteśmy gospodarką obiegu zamkniętego czyli większość prądu, który będzie wykorzystywany w Nowym Sączu będzie wytworzony przez funkcjonujący w MPEC układ kogeneracji.

Budowa drugiego kotła na biomasę została również wsparta środkami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fundusze norweskie). Pierwszy kocioł na biomasę został oddany do użytku w 2021 roku. Te inwestycje, jak zaznaczył prezes MPEC pozwalają na osiągnięcie efektywnego systemu ciepłowniczego  w mieście.

Dzięki tym inwestycjom, sądecki MPEC dołączył do nielicznych przedsiębiorstw w Polsce, które posiadają taki system. Jak zaznaczył szef MPEC, w ciągu ostatnich pięciu lat, spółka zrealizowała sześć projektów, dofinansowanych ze środków zewnętrznych o łącznej wartości 88 mln złotych.

Czytaj dalej - TUTAJ

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu stało się elektrociepłownią! Produkuje ciepło i energię
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu stało się elektrociepłownią dzięki realizacji dwóch potężnych inwestycji między innymi budowie drugiego kotła na biomasę.


Dziękujemy za przesłanie błędu