Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/02/2022 - 09:10

Mieszkańcy ruszyli na ratunek kapliczkom w Barcicach. Też możemy im pomóc

Piękna inicjatywa – mieszkańcy sołectwa Barcice w gminie Stary Sącz przejęli inicjatywę i sami zabierają się za ratowanie przydrożnych kapliczek w swojej miejscowości. A że nie podołają temu finansowo, właśnie ruszyła zbiórka środków.

Na wstępie przypomnijmy, że w gminie Stary Sącz cały czas remontowane są kolejne tego typu obiekty sakralne. Tyle, że z powodu epidemii COVID-19 był problem z zabezpieczeniem środków na realizację projektu Małopolskie Kapliczki. W maju ubiegłego roku jednak ruszyła realizacja kolejnych prac. Gminie Stary Sącz udało się zdobył dofinansowanie na gruntowny remont kapliczki w Barcicach Dolnych przy cmentarzu. Samorząd otrzymał 12 tysięcy złotych a w sumie prace kosztowały około 25 tysięcy złotych. Remont obejmował wymianę dachu i elewację.

Kolejna kapliczka - tym razem w Mostkach - została odnowiona już dzięki programowi „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii”, w ramach którego sejmik województwa przekazał gminie aż 8 tysięcy złotych. Chodzi dokładnie o tzw. „kapliczkę przy gościńcu” inaczej „kapliczkę kurierów”. Skąd ta nazwa? Kapliczka była wykorzystywana jako punkt kontaktowy w trakcie II wojny światowej.

Zobacz też: Kolejne przerwy w dostawie prądu! Sprawdź harmonogram już dziś

Ale historia tej kapliczki sięga znacznie wcześniejszych lat. Jak informuje sołtys Janina Bawełkiewicz Są przesłanki ku temu, by twierdzić, że kapliczka ta powstała już w XVII wieku. I nie mówimy tylko o wyglądzie. Otóż w 1665 roku gościł w tej okolicy król Jan Kazimierz, który jechał ze Starego Sącza do Sromowców. Jan Kazimierz był gorliwym katolikiem a na piedestale stawiał zawsze Matkę Boską. Bardzo często w miejscach gdzie wypoczywał podczas podróży fundowano właśnie kapliczki jej poświęcone.

Kolejna przesłanka do oceny wieku kapliczki jest już udokumentowana. W lipcu 1895 roku gościł w Mostkach Stanisław Tomkowicz ówczesny cesarsko królewski konserwator zabytków z Karkowa, który w dokumentach o kapliczce, po jej oględzinach zapisał, że kapliczka wymaga remontu. Skoro było tak już w pod koniec XIX wieku, to siłą rzeczy kapliczka musiała już być leciwa. Są też przekazy, że przy tej kapliczce właśnie spotykali się również na przekazanie żywności uczestnicy Konfederacji Barskiej.

Jednocześnie radni wyrazili zgodę na przejęcie przez samorząd kapliczki św. Jana Nepomucena, która stała na prywatnym gruncie przy ul. Jana Pawła II. Pisaliśmy o tym w publikacji Ta cenna kapliczka już należy do Starego Sącza. Teraz czeka ją renowacja

Teraz z kolei z akcją zmierzającą do ratowania kolejnych tego typu obiektów ruszyli mieszkańcy Barcic. - Ruszamy z kolejnym projektem „KAPLICZKI”, skierowanym do wszystkich. Pomysł jest taki aby spróbować zebrać kwotę, która pozwoli na renowację kilku zniszczonych i wymagających renowacji kapliczek z terenu naszej parafii – opowiada o akcji sołtys Barcic Tomasz Koszkul, który działa w THBM „Barcice wczoraj i dziś”.

- W pierwszej kolejności poddana zostanie renowacji kapliczka z Woli Kroguleckiej, która wisi na drzewie przy szlaku na Makowicę i Platformę Widokową. Jest to kapliczka szafkowa z przepięknymi figurkami w środku. Szczegóły na filmiku - po kliknięciu w link wyświetli się filmik. Już znaleźliśmy artystkę, która zajmie się renowacją tej kapliczki, a więc sukcesywnie będziemy dodawać materiały z przebiegu renowacji. Pierwsze efekty już widać na załączonych zdjęciach.

Kolejne kapliczki to szafkowa z Wdżarów i kamienna na postumencie z Zabronia. Zachęcamy do zaangażowania się w akcję i dołożenia swojej cegiełki w odnowienie zabytków, których jest już coraz mniej... – apeluje Koszkul.

Szczegóły na temat zrzutki można znaleźć pod adresem https://zrzutka.pl/ud6duz
Organizatorzy chcą zebrać w sumie 10 000 zł a choć akacja trwa od wczoraj już wsparło ją do chwili ukazania się naszej publikacji 11 osób, które wpłaciły w sumie 1 241 zł. Zbiórka potrwa jeszcze 34 dni. ([email protected] Fot.: organizatorzy)







Dziękujemy za przesłanie błędu