Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
08/06/2018 - 14:50

MORD ma 20 lat: egzaminatorzy nie chcą już rewolucji w przepisach o prawie jazdy

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu świętował swoje 20-lecie. Z tej okazji nie zabrakło uroczystych podsumowań a – co ciekawe - sami instruktorzy z dyrektorem Waldemarem Olszyńskim na czele życzą sobie przede wszystkim tego, by nie zmieniać już przepisów odnoście sposobu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy.

Dokładnie 20 lat temu we wszystkich 49 ówczesnych województwach  na terenie Polski utworzono Ośrodki Ruchu Drogowego. W Nowym Sączu pierwsze egzaminy na prawo jazdy kategorii B przeprowadzano na fiatach punto a pierwsza siedziba placówki mieściła się przy ul. Wyspiańskiego. Potem wybudowano nową przy ul. 29 Listopada, gdzie MORD funkcjonuje do dziś.

W 2014 roku, z racji tego, że około jedna trzecia zdających przyjeżdżała tu aż z okolic Nowego Targu zarząd województwa wydał zgodę na uruchomienie placówki zamiejscowej w Nowym Targu.

Zobacz też: Która szkoła jazdy z Nowego Sącza jest najlepsza? Dyrektor MORD twierdzi, że…

Do dziś przeprowadzono tu w sumie około milion egzaminów a przeegzaminowano 360 tysięcy osób. Poziom zdawalności przy pierwszym podejściu to aż 40 procent. Egzaminatorzy, którzy obecnie współpracują z około 300 ośrodkami nauki jazdy są jednomyślni, że sposób szkolenia kierowców jest bardzo dobry, czego dowodem są systematycznie spadające statystki wypadków śmiertelnych na terenie Polski. I właśnie dla tego kadra MORD życzy sobie przede wszystkim, by nie zmieniać przepisów odnośnie sposobu prowadzenia kursów, ale i przeprowadzania egzaminów. I ku radości wszystkich zainteresowanych w tym chyba przede wszystkim bardziej kursantów, to życzenie się spełni.

Zobacz też: Suzuki za mitsubishi. MORD wymienia auta egzaminacyjne

- Były takie propozycje (…), by dodatkowo młodzi ludzie mieli przechodzić dodatkowe szkolenie na tak zwanym autodronie, czyli w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w warunkach, które powodują, że pojazd wpada w poślizg i trzeba umiejętnie wyjść z tego poślizgu. Zmiany przewidywały godzinę jazdy i dwie dodatkowe godziny szkolenia teoretycznego. To rozwiązanie miało wejść w życie 4 czerwca ale na dziś sejm odłożył termin i nie znamy nowego – wyjaśnia Waldemar Olszyński .

- Na razie kierowcy, którzy przygotowują się właśnie do egzaminów, będą je zdawać według starych zasad – podkreśla.

Jakie jeszcze dobre informacje ma dla kursantów i kierowców dyrektor MORD? Czy jest szansa na utworzenie kolejnego zamiejscowego oddziału MORD tym razem w Gorlicach? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu