Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
15/12/2018 - 19:15

MPK w Chełmcu? Karta Nowosądeczanina? Były deklaracje my pytamy o konkrety

Obecnie wiceprezydent Nowego Sącza Artur Bochenek, a do wyborów zastępca wójta gminy Chełmiec jak nikt zna głosy mieszkańców obu samorządowców w sprawie ich obsługi przez autobusy MPK. Czy Chełmiec w końcu nawiąże współpracę z sądeckim przewoźnikiem? Czy autobusy MPK będą zatrzymywać się na przystankach w Chełmcu zmierzając w stronę Podegrodzia, Starego Sącza czy Łącka? I co z tą Kartą Nowosądeczanina, która mieszkańcom naszego grodu miała gwarantować darmowe przejazdy autobusami i darmowe parkingi?

Nie jest tajemnicą, że patowa sytuacja w sprawie współpracy między Chełmcem, a sądeckim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym przekłada się też na sytuację w innych gminach. Pisaliśmy już jakiś czas temu, że władze Gródka nad Dunajcem chętnie zaprosiłby autobusy MPK do siebie, ale z racji tego, że na trasie jest Chełmiec, takiej możliwości nie ma. Podobnie jest w gminie Korzenna, gdzie mieszkańcy systematycznie sygnalizują, że obecne połączenia z Nowym Sączem nie są satysfakcjonujące.

Jednocześnie rząd PiS zabezpiecza środki na tworzenie komunikacji w kolejnych gminach. Te, które będą chciały mogą spróbować dźwignąć temat samodzielnie, Ale większość – co jest o wiele bardziej prawdopodobne – będzie  chciała uruchamiać własne spółki komunikacyjne, ale przewoźników szukać w oparciu o przetargi i kontrakty. Jeśli MPK będzie jeździło przez Chełmiec, ale go nie obsługiwało, to o jego udziale w obsłudze gmin za Chełmcem nie ma mowy – rachunek ekonomiczny jest nieubłagany dla wszystkich.

Mieszkańcy Chełmca systematycznie dzwonią do naszej redakcji i dopytują – czy jest szansa by MPK znów działało na terenie tej gminy jak to miało miejsce kilka lat do tyłu. Pisaliśmy o tym m.in. w publikacji Chełmiec jednak będzie miał szynobus? Interweniuje Iwona Mularczyk

Korzystając ze spotkania z Arturem Bochenkiem zapytaliśmy go o to bezpośrednio. Bochenek jest przekonany, że MPK może obsługiwać nie tylko Chełmiec, ale cały powiat nowosądecki. Ale by podjąć merytoryczne działania w tej sprawie – z naciskiem na Chełmiec – niezbędna jest gruntowna analiza finansowa i chęć współpracy wszystkich zainteresowanych gmin. Podobnie jest z Kartą Nowosądeczanina – tu też trzeba sprawdzić jak koszt wdrożenia karty ma się do obecnych możliwości finansowych miasta i MPK. Do tego z kolei potrzebny jest skarbnik i dopóki rada nie dojdzie do porozumienia w sprawie jego powołania o konkretnych – jeśli chodzi o czas i zakres funkcjonowania Karty – deklaracjach nie ma dziś mowy. Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected] IM [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)