Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
25/06/2020 - 14:30

Na Jez. Rożnowskim możesz spotkać policjantów. Pilnują porządku i bezpieczeństwa

Policjanci z Krakowa i Nowego Sącza rozpoczęli sezon na Jeziorze Rożnowskim. Od początku czerwca w Rożnowie funkcjonuje Posterunek Wodny Policji. Tak jak w ubiegłych latach odpowiednio przeszkoleni funkcjonariusze przez całe lato będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Głównym zadaniem policjantów pełniących służbę w Posterunku Wodnym Policji w Rożnowie jest zapewnienie porządku oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku. Funkcjonariusze posiadają oznakowaną łódź motorową, którą patrolują tereny wodne i interweniują na widok lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne, szczególnie w rejonie. „dzikich kąpielisk”. Pomagają także w przypadkach nagłego załamania pogody, przy holowaniu łodzi do brzegu.

- Policyjni wodniacy w służbie wykorzystują także rowery, dzięki którym mogą sprawnie kontrolować linię brzegową oraz przyległy do niej teren. Wszystko po to, by zapobiegać popełnianiu w tych miejscach przestępstw i wykroczeń – wyjaśnia podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.

Funkcjonariusze regularnie kontrolują także użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby wyeliminować zachowania stwarzające zagrożenie dla nich samych, jak również innych osób. Korzystający z takich sprzętów muszą się liczyć z tym, że policjanci skontrolują ich trzeźwość.

- Przyczyną tragedii na wodzie jest najczęściej lekkomyślność i brawura oraz lekceważenie obowiązujących przepisów i kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Niekiedy chwila nieuwagi lub zapomnienia może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Często przyczyna tkwi także w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym brakiem wyobraźni. Gdy takim zachowaniom towarzyszy dodatkowo alkohol lub środki odurzające, o tragedię nietrudno – przestrzega podkom. Iwona Grzebyk Dulak.

Początek sezonu na Jeziorze Rożnowskim jak na razie przebiega spokojnie, choć była już taka sytuacja, że wywróciła się łódź niedaleko przystani „Koszarka” w Gródku nad Dunajcem. Na szczęście osoby, które wpadły do wody miały założone kapoki i nikomu nic się nie stało. O własnych siłach udało im się dopłynąć do brzegu.

- Najważniejszy jest zdrowy rozsądek podczas wypoczywania nad wodą. Jest takie powiedzenie, że ta osoba, która nie pływa nie utopi się, bo nie wejdzie do wody. Najczęściej osobami, które się topią są osoby które wiedzą, że umieją pływać bądź myślą, że umieją pływać. Alkohol nie jest sprzymierzeńcem nad wodą i w wodzie. Zawsze trzeba mieć też czujne oko na swoje pociechy. Warto je zabezpieczyć jak tylko się da, aby same nie przebywały nad wodą – apeluje sierż. sztab. Rafał Rosiek z Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie.   

Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie. Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.

Numer alarmowy do Wodnego Posterunku Policji w Rożnowie: 723 694 982 (czynny od godz. 7 do 19, a w lipcu i sierpniu od godz. 8 do 20)

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. RG, KMP Nowy Sącz, film DS

Na Jez. Rożnowskim możesz spotkać policjantów. Pilnują porządku i bezpieczeństwa
Policjanci z Krakowa i Nowego Sącza rozpoczęli sezon na Jeziorze Rożnowskim. Od początku czerwca w Rożnowie funkcjonuje Posterunek Wodny Policji. Tak jak w ubiegłych latach odpowiednio przeszkoleni funkcjonariusze przez całe lato będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.


Dziękujemy za przesłanie błędu