Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
24/01/2018 - 14:10

TO NAJWIĘKSZY SĄDECKI POLONEZ, NA 800 PAR! OBEJRZYJ KONIECZNIE [WIDEO, ZDJĘCIA]

Punktualnie w południe na rynku w Nowym Sączu rozległy się dzisiaj dźwięki poloneza i na płytę przed ratuszem tanecznym krokiem ruszyło osiemset par tegorocznych maturzystów. Największego poloneza w mieście zatańczyło tysiąc sześciuset młodych ludzi z trzynastu szkół ponadgimnazalnych publicznych i niepublicznych z terenu miasta.

W tym roku, podobnie, jak w ubiegłym, chodzonego poprowadzili ubrani w przepiękne stroje tancerze z Zespołu Regionalnego „Sądeczanie”.

Młodzież zatańczyła poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, choreografię zaś przygotował Dariusz Migacz z Centrum Tańca ADeeM w Nowym Sączu.

Maturzyści odtańczyli na płycie rynku ten zawsze będący na czasie przepiękny taniec już po raz jedenasty.

- Jest to szczególna chwila – mówi Anna Gorczowska, uczennica jednej z sądeckich szkół. - Zatańczyć poloneza, w takiej scenerii, na płycie rynku, przed sądeckim ratuszem to jest coś. Na pewno wydarzenie to utkwi mi w pamięci na długo. Na razie jesteśmy zagubieni. Powoli ustawiamy się do poloneza. Na pewno wyjdzie on wspaniale. Bez dwóch zdań. Za mną studniówka. Udało się . Coś niepowtarzalnego.

W bardzo licznej grupie uczniów, którzy pojawili się dzisiaj na sądeckim rynku, by uczestniczyć w tak niecodziennym wydarzeniu była też Aleksandra Woźniak z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

- Jesteśmy chyba jednym z niewielu miast w Polsce, w których tańczy się razem przepięknego poloneza – mówi Aleksandra. – Dla mnie, jak i moich koleżanek i kolegów jest to ostatnia generalna próbą, bo tak się składa, że nasza klasa ma jutro studniówkę. Jest to wyjątkowy czas. W głowie kołacze się jednak myśl. Za sto dni matura. A co tyczy się poloneza? To piękny taniec i naprawdę można się go łatwo nauczyć.

Bardzo pozytywnie nastawiona do tej miejskiej tradycji jest też jej szkolna koleżanka Weronika Bogucka.

- Taki wspólny polonez na rynku przed ratuszem, to potęga uczniów – śmieje się Weronika. - Jest to super tradycja. Początkowo niektórzy mylili kroki, nie wiedzieli, w którą stronę obracać głowy. Wszystko dało się nauczyć. Trochę szkoda, że już kończymy szkołę. Nawet nie wiadomo, kiedy to zleciało.

Tradycyjnie do tańca przyłączyli się także przedstawiciele nowosądeckich władz: wiceprezydent Wojciech Piech oraz radna Bożena Jawor oraz przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski.

Zobacz także: Nowy Sącz inauguruje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Sto biało-czerwonych balonów i wspaniały polonez

– Nasza wspaniała młodzieży – zwrócił się do uczniów, którzy w tym roku zatańczyli poloneza na 800 par wiceprezydent Piech. - Nie wątpię, że wasze pokolenie z tym zobowiązaniem stulecia odzyskania niepodległości, zadba o przyszłość naszego kraju, naszego miasta. Stoicie u progu dorosłego życia. Za sto dni będziecie zdawać egzamin dojrzałości. Życzę wam w imieniu prezydenta Ryszarda Nowaka i swoim własnym, wszystkiego dobrego i gratuluję pięknego wykonania poloneza.

[email protected], Fot. i film IM, Krzysztof Stachuara

Polonez na 800 par
Największy sądecki polonez na 800 par.


Dziękujemy za przesłanie błędu