Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
19/06/2020 - 14:30

Nawałnica nad Sądecczyzną. Podtopione budynki, powalone drzewa, ulice pod wodą

Na Sądecczyźnie leje od czwartkowego popołudnia. Nie ustają gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu. W piątek, po godzinie 12, pod wodą zniknęło skrzyżowanie ulic Nawojowskiej i Kolejowej w Nowym Sączu. Wielki korek sparaliżował miasto. Nawałnica w czwartek najbardziej dała się we znaki mieszkańcom gminy Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem.

Prognozy synoptyków sprawdziły się. Dzisiaj nad Sądecczyzną grzmi, błyska i pada deszcz. Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie ostrzega, że mogą wystąpić podtopienia, a poziom wód w rzekach gwałtownie wzrośnie.

Niebezpiecznie było również wczoraj. W czwartkowe popołudnie nad Sądecczyzną, Limanowszczyzną i powiatem gorlickim przeszła gwałtowna burza z intensywnymi opadami deszczu. Nawałnica wyrządziła sporo szkód w gminie Gródek nad Dunajcem i Łososina Dolna. Strażacy wiele razy byli proszeni przez mieszkańców o pomoc.

Zobacz też Gwałtowna burza przeszła nad regionem. Podtopione budynki, połamane drzewa

W Gródku nad Dunajcem wypompowywali wodę z podtopionych budynków. W Bartkowej-Posadowej, Obidzy, Posadowej Mogilskiej i Podrzeczu usuwali drzewa, które przewróciły się na drogę i uniemożliwiały przejazd. Z kolei w Witowicach Dolnych oczyszczali niedrożny przepust przy drodze.

Nawałnica dała się we znaki także mieszkańcom powiatu gorlickiego. W Binarowej strażacy usuwali drzewo, które przewróciło się na linie energetyczne. Z kolei w miejscowości Oderne w gminie Uście Gorlickie, z powodu zatkanego przepustu woda wdzierała się na jezdnię i uniemożliwiała przejazd.

Niebezpiecznie było także w powiecie limanowskim, gdzie piorun uderzył w budynek mieszkalny. Na szczęście nikomu nic się nie stało i obyło się bez większych strat.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. OSP Uście Gorlickie, OSP Gródek nad Dunajcem, Łukasz Wiewiór, Film Sądeckie Drogi Bogumił Bogdański

Nawałnica nad Sądecczyzną. Podtopione budynki i powalone drzewa
Nad Sądecczyzną przeszła w czwartkowe popołudnie gwałtowna burza z intensywnymi opadami deszczu. Nawałnica najbardziej dała się we znaki mieszkańcom gminy Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem. To właśnie do tych gmin strażacy najczęściej byli wzywani.


Dziękujemy za przesłanie błędu