Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
11/08/2018 - 09:50

Nawałnica nad Sądecczyzną. Połamane drzewa, zalane drogi i budynki [WIDEO]

Zalane drogi i budynki, zerwane linie energetyczne, zatkane przepusty, połamane drzewa. To skutki nawałnicy, która przeszła nad Sądecczyzną. Sądeccy strażacy mają pełne ręce roboty.

Wczorajszy dzień i miniona noc były bardzo pracowite dla sądeckich strażaków. Niemal co chwilę odbierali telefony od sądeczan, którzy prosili ich o pomoc. Do tej pory interweniowali około czterdzieści razy.

- Najczęściej wyjeżdżaliśmy do gminy Chełmiec, ale także Korzennej – wyjaśniają strażacy.

W Świdniku piorun uderzył w drzewo, które zapaliło się. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, dlatego zanim strażacy dotarli na miejsce i ugasili pożar, spłonęły trzy drzewa. Strażacy często byli wzywani do usuwania z drogi połamanych drzew, które uniemożliwiały przejazd. Do takiej sytuacji doszło m.in. w Zbyszycach, Jelnej, Słowikowej, Świdniku, Jasiennej, Ubiadzie, Woli Kurowskiej i wielu innych miejscach.

Zobacz też Wielkie sprzątanie po nawałnicy w Dąbrowie i Wielogłowach [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu na ul. Matejki oraz w Przydonicy drzewo spadło na linie energetyczne, które zostały zerwane. Gwałtowna ulewa zalała wiele budynków. W Czerńcu i Siennej woda wlewała się do piwnicy, a w Brzeznej i Kurowie zalewała dom mieszkalny. Strażacy pomagali mieszkańcom wypompowywać wodę z budynków. W Wielogłowach wylał potok. Podtopiona została hala firmy Wiśniowski. W wielu miejscach droga była nieprzejezdna. W Słowikowej wiatr zerwał dach na garażu. 

Zobacz też Gwałtowna burza nad Limanowszczyzną. Piorun uderzył w stodołę wypełnioną słomą

Prognozy nie są optymistyczne. Przez najbliższe godziny będzie jeszcze padać. Mogą pojawić się również burze. Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie alarmuje, że może wzrosnąć poziom wody w rzekach. 


RG r.gajewski@sadeczanin.info, Film Czytelnik Dziękujemy za przesłanie błędu