Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
09/11/2023 - 18:55

Niezwyczajna szkoła w Wielogłowych z niezwyczajnym patronem ma 210 lat [WIDEO]

Liczy sobie ponad dwa wieki ma znamienitego patrona. Szkoła podstawowa w Wielogłowych z wielką pompą świętowała dwa jubileusze. Celebrowała 210. urodziny i 30 rocznicę nadania jej imienia generała Józefa Gizy, jednego z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej. Jak przyznaje dyrektor placówki Monika Oleksy, pielęgnowanie pamięci o lokalnym bohaterze sprzyja zainteresowaniu historią.

Czy tak znamienity patron  jak generał  Józef Giza sprawia, że uczniowie bardziej interesują się historią?
- Myśl, żeby generał Giza był naszym patronem była bardzo dobrą decyzją, ponieważ promujemy naszych lokalnych patriotów. To bardziej przemawia do dzieci i młodzieży. Bardziej czują sens historii - mówi dyrektor szkoły Monika Oleksy.  

Ta nadzwyczajna akademia wymagała bardzo wiele trudu. To był ponad godzinny spektakl. Długo trwało przygotowanie takiego uczniowskiego przedsięwzięcia?
- Na przygotowaniu uroczystości skupiliśmy się już we wrześniu. Dzisiejsza uroczystość dotyczyła dwustu lat istnienia szkoły w Wielogłowach. Wymagało to  nakładu pracy i wielu godzin prób z udziałem uczniów. Robili to z wielką satysfakcją, bo w ten sposób angażowali się w historię, którą sami tworzą.

Czytaj też Co się dziś działo w Wielogłowach pod Nowym Sączem. Przyjechali do szkoły wozem opancerzonym [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Honorowym gościem uroczystości  był znany historyk, wnuk patrona szkoły, Jerzy Giza, który do Wielogłów  przyjechał razem ze swoim ojcem i siostrą.

Jestem ogromnie wzruszony tym wspaniałym spektaklem mówił podczas uroczystości Jerzy Giza. - Serdecznie za to dziękuję w imieniu całej mojej rodziny. A wasz patron patrzy teraz zapewne  z nieba i jest tu na pewno dzisiaj z nami. Jakże pięknie w tym wymagającym od was wielu godzin widowisku, pokazaliście nie tylko kim był generał Giza, ale także  i pięknie pokazaliście  miłość do ojczyzny – dodał.

Czytaj też  Co się dziś działo w Wielogłowach pod Nowym Sączem. Przyjechali do szkoły wozem opancerzonym [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Zwieńczeniem uroczystości było  przekazanie przez Jerzego Gizę dyplomu Strażnika Pamięci Narodowej ppłk Jakubowi Maciejewskiemu, dowódcy 3. batalionu  strzelców podhalańskich, któremu także patronuje generał Józef Giza. (jagienka.

Tak w szkole podstawowej w Wielogłowach obchodzili 210 urodziny i 30 rocznicę nadania jej imienia generała Józefa Gizy
Była szkolna akademia i pokaz wojskowego sprzętu 3. batalionu strzelców podhalańskich, któremu także patronuje generał.


Dziękujemy za przesłanie błędu