Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
29/09/2019 - 19:35

Niskowa: górale gratulowali zwycięzcom „Lachoskiego Godonia” [FILM, ZDJĘCIA]

Dziewięcioletni Jonasz Migacz – Sopata z Podegrodzia, 15 – letni Jakub Pajor z Podegrodzia, Jan Lorek z Przyszowej (gmina Łukowica), Czesław Majewski oraz Anna Góra z Mystkowa (gmina Kamionka Wielka) - to tegoroczni zwycięzcy XVII konkursu gwary „Lachoskie Godonie”, który odbył się w Niskowej (gmina Chełmiec). Było to wielkie święto zarówno Lachów Sądeckich, jak i Górali. Ci ostatni, chociażby w osobie Andrzeja Guta – Mostowego przyjechali dzisiaj do Niskowej, by wspierać tych i gratulować tym, którzy kultywują gwarę.

Niskowa była przez weekend stolicą gwary Lachów Sądeckich. Prezentowali ją także reprezentacji powiatu limanowskiego. To właśnie z tego regionu pochodzi jeden ze zdobywców pierwszego miejsca.

Wczoraj w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbywały się przesłuchania uczestników konkursu, którzy dostali się do finału, a dzisiaj miała tam miejsce ceremonia ogłoszenia zwycięzców i rozdania nagród.

Andrzej Gut Mostowy ufundował nagrody dla uczestników konkursu

W tegorocznej edycji konkursu „Lachoskie Godonie” wzięło udział 29 uczestników. Organizatorami są Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin", Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej i Fundacja Sądecka. Konkurs był organizowany między innymi przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Nie byłoby tego konkursu bez gigantycznej pracy Przemysława Bawołka, dyrektora Fundacji Sądeckiej, który na jego przygotowanie poświecił wiele tygodni. W tym roku do konkursu zgłosiło się w sumie 30 osób z całego regionu, ale ostatecznie przystąpiło do niego 29. Fundacja Sądecka rozsyłała informacje o konkursie do ośrodków kultury i innych instytucji, do zespołów regionalnych a także szkół. Zgłoszenia były przyjmowane drogą elektroniczną lub tradycyjną do 20 września.

- Z każdym rokiem zgłasza się do konkursu coraz więcej osób, którzy kultywują gwarę i nią mówią – stwierdził Przemysław Bawołek. – To nas bardzo cieszy.

Sala, w remizie OSP w Niskowej, w której ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu była wypełniona dzisiaj niemal do ostatniego miejsca. Nie zabrakło wielu zaproszonych gości m.in.: Jerzego Bochyńskiego, wiceprezesa Fundacji Sądeckiej, Andrzeja Gut Mostowego i innych radnych wojewódzkich, przedstawicieli gminy, no i oczywiście członków tegorocznego jury.

Ci ostatni mieli twardy orzech do zgryzienia, aby spośród uczestników tegorocznego konkursu wyłonić tych najlepszych. Galę, jak i wczorajsze konkursowe przesłuchania prowadzili: Monika Fikiel-Szkarłat i Jan Smoleń, założyciel i prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich.

Witając przybyłych gości, uczestników konkursu i mieszkańców Jan Smoleń zaznaczył, że cieszy się, że wspomniany konkurs bardzo dobrze się rozwija. Na sali mieszały się stroje Lachów Sądeckich ze strojami górali. Piękny, góralski strój miał na sobie Andrzej Gut – Mostowy z Zakopanego, który przyjechał do Niskowej, do Lachów Sądeckich, by pokazać jak wiele ich łączy.

Górale zawsze wspierali Lachów i odwrotni.

- Górali i Lachów wiele łączy – zaznaczył Andrzej Gut – Mostowy zabierając głos. – Wystarczy uświadomić sobie jakie jest przywiązanie do kultury, gwary i wartości. To jest rzecz bezcenna i chyba wyrasta od pokoleń z naszych korzeni. To jest sedno naszej wartości, że zakładamy nasze regionalne stroje, że godomy po lachowsku i po góralsku, w naszej rodzimej gwarze. Taką osobą, która łączy nas od stu lat jest gen. Andrzej Galica z Białego Dunajca, mój dalszy powinowaty, założyciel Brygady Strzelców Podhalańskich, która z Sądecczyzną była bardzo związana. Niedawno moim staraniem i prof. senatora Stanisława Hodorowicza wydaliśmy kompletną biografię generała Galicy.

Ta unikatowa książka trafiła do rąk laureatów konkursu. Andrzej Gut – Mostowy ufundował ją jako nagrody.

Uczestnicy tegorocznego finału czekali z niecierpliwością, by poznać werdykt konkursowego jury, obradującego w tym roku pod przewodnictwem dr Zenona Szewczyka rodem z Podegrodzia - doktora językoznawstwa, filologa, autora m.in. Słownika Lachów Sądeckich i propagatora kuchni regionalnej. W skład jury weszły także: Zofia Skwarło - regionalistka propagująca kulturę ludową, organizatorka Pastuszkowego Kolędowania czy Druzbacki, związana z zespołami regionalnymi, animatorka środowisk kół gospodyń wiejskich, a także Monika Kurzeja - specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, autorka Słownika Gwary Górali Łąckich.

Dzisiaj w remizie OSP organizatorzy konkursu ogłosili i nagrodzili uczestników finałowego starcia. Były wyróżnienia, przyznano trzecie, drugie i pierwsze miejsca. Były oczywiście nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Łączna wartość przyznanych stypendiów i nagród rzeczowych, jakie trafiły do zdobywców miejsc od I do III, a także osób wyróżnionych wyniosła 3 700 złotych. Ich fundatorem była Fundacja Sądecka. Wartościowe nagrody rzeczowe ufundowało także Województwo Małopolskie, a wręczała je radna Marta Mordarska - wiceprzewodnicząca komisji kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego. Marta Mordarska pełniąc również funkcję Dyrektora Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie po raz pierwszy wspiera działania promujące kulturę, a także edukację historyczną.

Przewodniczący konkursowego jury Zenon Szewczyk ogłosił również osoby, które będą reprezentowały Lachów Sądeckich w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Są to: Jakub Pajor z Podegrodzia, Czesław Majewski i Anna Góra z Mystkowa.

Marta Mordarska wręczyła nagrody w imieniu samorządu województwa małopolskiego

Zwycięzcy XVII konkursu gwary „Lachoskie Godonie”

Kategoria dziecięca:

9 – letni Jonasz Migacz – Sopata z Podegrodzia
12 – letni Hubert Łęczycki z Cieniawy (gmina Grybów)
11 – letnia Julita Nakielska z Mystkowa (gmina Kamionka Wielka)

Wyróżnienie – 7 – letnia Julita Liber z Rogów (gmina Podegrodzie).

Kategoria młodzieżowa

15 – letni Jakub Pajor z Podegrodzia
18 – letni Grzegorz Szabla z Naszacowic (gmina Podegrodzie)
15 – letni Kamil Kiełbasa z Mszalnicy (gmina Kamionka Wielka)

Kategoria dorosła

Jury w tym roku przyznało ex – aequo trzy pierwsze miejsca. Zdobyli je:

Czesław Majewski z Mystkowa (gmina Kamionka Wielka), Anna Góra z Mystkowa (gmina Kamionka Wielka) i Jan Lorek  z Przyszowej (gmina Łukowica, pow. Limanowski).

Jury przyznało także ex – aequo dwa drugie miejsca. Zdobyli je: Grzegorz Maślejak ze Starego Sącza i Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza.
Trzecie miejsce zdobył zaś Antoni Potoniec z Olszany (gmina Podegrodzie).

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Niskowa: górale gratulowali zwycięzcom „Lachoskiego Godonia” [FILM, ZDJĘCIA]




Było to wielkie święto zarówno Lachów Sądeckich, jak i Górali. Ci ostatni, chociażby w osobie Andrzeja Guta – Mostowego przyjechali dzisiaj do Niskowej, by wspierać tych i gratulować tym, którzy kultywują gwarę.






Dziękujemy za przesłanie błędu