Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
24/03/2023 - 14:05

Niskowa: tej orkiestry nie mogło zabraknąć na takiej uroczystości [ZDJĘCIA]

Parafialna Orkiestra Dęta Marcinkowice wystąpi podczas XXVI walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy w sobotę (25 marca) o 12.00 w domu weselnym „Casablanka” w Niskowej. Uświetni muzycznie to wydarzenie.

Orkiestra z Marcinkowic cieszy się od lat zasłużoną renomą. Powstała w 1994 roku z inicjatywy muzyka ludowego Stanisława Gawlika. On był jej założycielem i pierwszym opiekunem.

Wtedy to pierwszy kapelmistrz uczył prywatnie wszystkich chętnych, którzy chcieli grać w orkiestrze, zaznajamiał ich z zapisem i oznaczeniami muzycznymi, udzielał wskazówek dotyczących techniki gry na poszczególnych instrumentach, oraz opiekował się nimi dając motywację do rozwoju.

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach, pod patronatem której działa orkiestra, otacza zespół swoją opieką od początków jej działalności i dba ciągle o jej nieustanny rozwój.

Zwyczajowo przyjęło się, że orkiestra uświetnia swoją grą wszelkie święta, oraz wydarzenia odbywające się w parafii, zaś szczególnym zaangażowaniem wykazuje się podczas obchodów odpustu ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, dając tym samym możliwość jeszcze głębszego przeżycia tego wydarzenia.

Skład orkiestry dętej, kiedy zaczęła ona działać był bardzo ubogi. Tworzyli go muzycy, którzy nie szczędzili swojego czasu i chętnie przychodzili na organizowane sporadyczne próby orkiestry. Odbywały się one w prywatnych domach. Początkowo muzycy grali wyłącznie na własnych instrumentach. Z biegiem lat, staraniem ówczesnego proboszcza parafii ks. Józefa Babicza, orkiestra zaczęła rozrastać się i prężnie rozwijać.

W roku 2007 pracy z orkiestrą podjął się pan Grzegorz Szabla, który dzięki swojej żmudnej pracy doprowadził do tego, że z kilkuosobowego składu stworzył zespół liczący paręnaście osób. Zaczęto wówczas ćwiczyć coraz bardziej zaawansowane utwory, tak aby orkiestra mogła sprostać wymaganiom słuchaczy, oraz żeby mogła być jeszcze bardziej użyteczna dla lokalnej społeczności parafialnej.

W tym czasie, ponownie staraniem ks. Józefa Babicza, przy wsparciu lokalnych władz, orkiestra poszerzyła swoje instrumentarium o nowoczesne instrumenty. Coraz częściej można było ją posłuchać w trakcie nabożeństw w parafii, oraz organizowanego cyklicznie festynu parafialnego „Parafiada”.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Tę orkiestrę usłyszycie na dorocznym zjeździe Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy w Niskowej
Parafialna Orkiestra Dęta Marcinkowice wystąpi podczas XXVI walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy w sobotę (25 marca) w domu weselnym „Casablanka” w Niskowej. Uświetni muzycznie to wydarzenie.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu