Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
09/11/2017 - 19:00

Nowa Encyklopedia Sądecka: dzieło życia Jerzego Leśniaka ujrzało dziś światło dzienne

Po siedemnastu latach od wydania pierwszej edycji, do rąk czytelników trafiła dziś Nowa Encyklopedia Sądecka autorstwa Jerzego Leśniaka. Pomnikowe, ogromne dzieło, na ponad tysiącu stron uwiecznia tych, którzy wnieśli wkład w rozwój naszego miasta i odcisnęli swój ślad w jego 725-letniej historii.

Jerzy Leśniak zawsze wzbraniał się przed umieszczeniem w swoich Encyklopediach własnego biogramu. W Nowej Encyklopedii Sądeckiej biogram znalazł się na stronie numer 1011. Trudno było w encyklopedycznym skrócie ująć życie tego człowieka szczególnego i szczęsliwie zakochanego w Sądecczyźnie - miejscu, gdzie żył z wyboru.


Sprawnie władający piórem dziennikarz i publicysta, w innym miejscu odnalazłby się z łatwością.  Ale mieszkał w Nowym Sączu i przez lata swej pracy uwieczniał na kartach kolejnych publikacji wszystkie oblicza swego miasta i regionu. Nie bez racji więc promocję jego nowej encyklopedii miasto włączyło w program obchodów 725-lecia założenia Nowego Sącza.


Podczas wieczornego spotkania w nowosądeckim magistracie sala obrad Rady Miejskiej wypełniona była po brzegi. Rozpoczął je i poprowadził Leszek Mazan, na rozmowy o encyklopedi i jej autorze zapraszając do stolika tych, którzy najbliżej z Jerzym Leśniakiem współpracowali. Pierwszym był Bogusław Kołcz, do ostatnich dni życia Jerzego Leśniaka współtworzący z nim encyklopedię.

- Zastanawiałem się ile czasu potrzebował Jurek, by zgromadzić tak ogromny materiał, bo to właściwie summa wiedzy współczesnej i historycznej o Nowym Sączu - mówił. - To efekt przekopania archiwów, setek rozmów z ludźmi i wymienionych maili. Właściwie tę nową encyklopedię pisał przez 40 lat swego życia. Pisał ją z sercem.

- W nowym wydaniu encyklopedii wszyscy się znajdziecie - zwracając się do oklaskującego go audytorium przemawiał Jerzy Leśniak w przypomnianym dzisiejszego wieczora nagraniu z uroczystości wręczenia mu nagrody SKT "Sądeczanin"  im. ks. prof. Bolesława Kumora.

- Znajdą się w encyklopedii wasze rodziny, wasi ojcowie i dziadkowie, będą tam wasi poprzednicy, wasze szkoły i organizacje w których działacie oraz instytucje, w których pracowaliście... I słowa dotrzymał, kończąc ogromną pracę ledwie na kilka dni przed tym jak nagle odszedł. (kt, ks) Fot. TK/KSDziękujemy za przesłanie błędu