Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
28/10/2019 - 13:05

Nowy Sącz: 1 i 2 listopada XIX kwesta Ratujmy Sądeckie Nekropolie

W Nowym Sączu miejsca wiecznego spoczynku zmarłych mają szczególne znaczenie. Są otoczone szacunkiem, są miejscem refleksyjnych wędrówek i modlitewnej zadumy. Warto, by przetrwały jak najdłużej.

W tym roku na trzech sądeckich nekropoliach, na cmentarzach: Komunalnym, Gołąbkowickim i na Helenie odbędzie się doroczna, dziewiętnasta już kwesta Ratujmy Sądeckie Nekropolie”.

Przypomnijmy, że akcję zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na sądeckich cmentarzach zainicjowała Bożena Jawor, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, przez wiele lat radna Nowego Sącza, wiceprezydent miasta i współorganizatorka Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

W tym roku kwesta odbędzie się 1 i 2 listopada. Na sądeckich cmentarzach ponad setka wolontariuszy będzie zbierała datki na ratowanie zabytkowych i zniszczonych nagrobków.

W tym roku w kweście wezmą udział wolontariusze reprezentujący kilkanaście stowarzyszeń, fundacji i organizacji z Nowego Sącza. Organizatorami tegorocznej zbiórki są: Stowarzyszenie Civitas Christiana, Fundacja im. J. Masiora, Klub Inteligencji Katolickiej, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, PTTK Oddział „Beskid”, Forum Sądeckich Motocyklistów MotoSacz, Sądeckie Towarzystwo Motocyklowe Sokół, Stowarzyszenie Orion, TKK Dąbrówka, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, zarządy Osiedli: Biegonice, Dąbrówka, Kilińskiego, Piątkowa, Związek Sądeczan, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum oraz, po raz pierwszy w tym roku sądeccy harcerze.

Datki zbierane będą we Wszystkich Świętych (1 listopada) - od godz. 9 do 17 na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, na osiedlu Gołąbkowice oraz na osiedlu Helena.  Kwestarze będą stali w stałych miejscach przy tablicach informujących o kweście.

- Będzie to osiem godzinnych dyżurów kwestarzy – mówi Jakub Bulzak, prezes Związku Sądeczan. – Wolontariusze wszystkich tych wymienionych stowarzyszeń będą zbierali datki

Natomiast 2 listopada, w Dzień Zaduszny, zbiórka odbędzie się tylko na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana oraz na cmentarzu Gołąbkowickim.

- W tym dniu kwesta będzie trochę krótsza – dodaje prezes Związku Sądeczan. – Rozpocznie się o godz. 10 i zakończy między godz. 14, a 15. Na cmentarzu na osiedlu Gołąbkowice będzie uruchomione jedno stanowisko i na pewno jedno na cmentarzu komunalnym.

Organizatorzy tegorocznej kwesty liczą, że, dzięki hojności ofiarodawców, którzy wrzucą datek na tak szczytny cel do puszki wolontariusza, uda się przekroczyć kwotę 30 tysięcy złotych.

Przez dziewiętnaście lat trwania kwesty udało się odnowić 114 zabytkowych nagrobków na sądeckich nekropoliach, w głównej mierze na cmentarzu komunalnym. Na prace remontowe czeka jeszcze kilkadziesiąt zabytkowych grobów.

W tym roku podobnie, jak w poprzednich latach darczyńcy, którzy wesprą tegoroczną akcję otrzymają pocztówkę przedstawiającą jeden z odnowionych dużych grobowców na cmentarzu komunalnym. Dzieciaki mogą liczyć na słodkości, które będą rozdawane dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)