Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
01/09/2019 - 19:35

Nowy Sącz: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy! [FILM, ZDJĘCIA]

Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się dzisiaj główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W kwaterze Żołnierzy Września szpalerem ustawiły sie poczty sztandarowe. Z wiązankami kwiatów i zniczami stanęło wiele osób. Prezydent Nowego Sącza, zabierając dzisiaj głos mówił, że daty 1 września 1939 roku nie można zapominać.

- Osiemdziesiąt lat temu niemieckie wojska wkroczyły do Polski – przypomniał prezydent Handzel zgromadzonym przed obeliskiem ku czci Żołnierzy Września. - Jesteśmy tutaj, żeby wspominać pamięć tych, którzy bronili Nowego Sącza przed wojskami niemieckimi i słowackimi. Niemieckie wojska już 6 września wkroczyły do Nowego Sącza i już wtedy nowosądeczanie poczuli, co to znaczy wroga siła.  

Potem zarówno on, jak i pozostali uczestnicy uroczystości złożyli w kwaterze wieńce i wiązanki kwiatów. Kolejno podchodzili sądeccy parlamentarzyści lub przedstawiciele biur poselskich, delegacje władz samorządowych – wojewódzkich i powiatowych, w tym Rady Miasta Nowego Sącza, kombatanci, służby mundurowe, strzelcy i związkowcy z NSZZ "Solidarność".

Kwiaty złożyli także młodzi zawodnicy z KS Sandecja i uczniowie szkoły, noszącej imię gen. Józefa Kustronia – Zespołu Szkół Elektryczno - Mechanicznych.

Zebrani wysłuchali także pieśni żołnierskich, a następnie wzięli udział w  mszy św. za Ojczyznę odprawionej w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy!
Osiemdziesiąt lat temu niemieckie wojska wkroczyły do Polski. Jesteśmy tutaj, żeby wspominać pamięć tych, którzy bronili Nowego Sącza przed wojskami niemieckimi i słowackimi. Niemieckie wojska już 6 września wkroczyły do Nowego Sącza i już wtedy nowosądeczanie poczuli, co to znaczy wroga siła.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe