Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/11/2020 - 15:00

Nowy Sącz: dar prof. Krzysztofa Ceny trafił do biblioteki [WIDEO]

Do Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego w Nowym Sączu przekazaliśmy kilka cennych książek, dotyczących Szarych Szeregów i ruchu oporu na Sądecczyźnie. Nadesłał je do naszej redakcji prof. dr hab. Krzysztof Cena.

Ofiarodawca tych niezwykle wartościowych publikacji, szczególnie dla osób interesujących się historią, ruchem oporu między innymi na Sądecczyźnie, jest wybitnym polskim naukowcem, profesorem nauk przyrodniczych (biofizyka środowiskowa). Piastował wysokie stanowiska naukowe na uniwersytetach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Australii. Za granicą pracował naukowo ponad 30 lat.

Pan profesor podarował Sądeczaninowi kilka cennych publikacji. Są to: „Szare Szeregi Harcerze 1939 – 1945” (praca zbiorowa), t. 1,2,3 i książkę pt. „Akcja N, wspomnienia 1941 - 1944” (praca zbiorowa).  

Darczyńca w liście skierowanym wraz z książkami do naszej redakcji napisał, że niedawno miał okazję poznać historię ruchu oporu wobec okupacji niemieckiej w Nowym Sączu. Zauważył, że szczególna postacią był Andrzej Korsak (1928 – 1999), harcerz Szarych Szeregów, członek Akcji N na terenie Sądecczyzny i powstaniec warszawski. Profesor przypomniał, że różne jego teksty ukazywały się wcześniej w „Sądeczaninie” (2018), a także w „Roczniku Sądeckim” (2013), „Almanachu Sądeckim” (2017, 2011), a także były prezentowane podczas jednej z wystaw, jaka została otwarta w bibliotece w 2014 roku.

Wspomniany Andrzej Korsak, jak przypomniał pan profesor jest także autorem rozdziałów o konspiracji harcerskiej w Nowym Sączu w książkach „Akcja N” (1972), „Szare Szeregi” (1968) i „Polacy Żydzi 1939 – 1945”. I te dwie pierwsze publikacje książkowe otrzymaliśmy od niego.

Książki przekazaliśmy, przy akceptacji pana profesora do Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego.

Cenny dar prof. dra hab. Krzysztofa Ceny odebrał Marek Rylewicz, dyrektor tej placówki.

- Bardzo chciałem podziękować za ten cenny dar – powiedział dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej. – Książki te oczywiście wzbogacą księgozbiór naszej biblioteki. Za to jestem bardzo wdzięczny Panu Profesorowi, no i oczywiście Fundacji Sądeckiej.

Dyrektor Rylewicz napomknął również, że książki historyczne są teraz bardzo na topie. Zaznaczył, że młodzież bardzo chętnie sięga po publikacje historycznie i szuka w nich wiele wiadomości.

[email protected], fot. IM, film: Daniel Szlag.







Dziękujemy za przesłanie błędu