Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/07/2019 - 09:00

Nowy Sącz: Maślany Rynek zmieni się nie do poznania. Jak może wyglądać? [ZDJĘCIA

Mieszkańcy Nowego Sącza nie wyobrażają sobie, aby Maślanego Rynku nie było w tym miejscu. Codziennie zakupy robią tam tysiące sądeczan. Niektórzy mówią, że jest niechlujny, inni są zdania, że to miejsce ma swój urok. Władze Nowego Sącza planują rewitalizację Maślanego Rynku, który ma stanowić bramę do sądeckiej starówki.

O rewitalizacji Maślanego Rynku mówi się od lat. I jak na razie kończy się na słowach. Za czasów prezydenta Nowaka mówiło się, że na miejscu Maślanego Rynku zostanie wybudowana hala targowa, porządny parking (rozważano koncepcję parkingu wielopoziomowego). Wszystko miało być wpisane w nową koncepcję architektoniczną tej części miasta z wyprostowaną ulicą Sobieskiego.

By myśleć w ogóle o realizacji takiej koncepcji miasto powinno się uporać z kluczową kwestią. Jaką? Otóż musiało stać się właścicielem terenu, zajmowanego niegdyś przez straż pożarną, który formalnie należy teraz do wojewody.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel spotkał się właśnie w ratuszu z sądeckimi kupcami handlującymi na Maślanym Rynku. Rozmawiali o projekcie i planowanej rewitalizacji tego terenu.

- Zabieramy się do pracy - mówi prezydent. - Maślany Rynek jest perełką, którą mamy w Nowym Sączu. Nie wyobrażam sobie naszego miasta  bez tego miejsca, gdzie wszyscy sądeczanie się pojawiają i najwyższa pora, aby odżyło. To musi być miejsce, które jest godne XXI wieku, zarówno pod względem sanitarnym, estetycznym i komunikacyjnym. Najwyższa pora, aby osoby, dla których Maślany Rynek jest miejscem pracy, źródłem utrzymania rodzin miały nareszcie godne warunki do działania.

Gospodarz miasta spotkał się z kupcami, aby przedstawić im pomysły na zagospodarowanie tego terenu. Pomysły dotyczące rewitalizacji Maślanego Rynku przedstawił handlowcom Jakub Potoczek, sądecki architekt. Wywołały wśród zebranych ożywioną dyskusję, ale zarówno sam architekt, jak i wiceprezydent Artur Bochenek zapewniali kupców, że handlowa funkcja Maślanego Rynku pozostanie nienaruszona, a kupcom będzie się handlowało łatwiej i będą to robili w lepszych warunkach.

Przygotowana koncepcja rewitalizacji Maślanego Rynku została zaprezentowana kupcom, po to, by oni również wypowiedzieli się w kwestii, jaki ostateczny kształt nadać temu miejscu. Gotowe są już wizualizacje, jakby Maślany Rynek miałby wyglądać po rewitalizacji.

- Warto o tym dyskutować i zgłaszać swoje uwagi - dodaje prezydent.  

Po zrewitalizowaniu Maślanego Rynku oraz przylegającego terenu z budynkiem straży pożarnej miasto ma się wzbogacić między innymi o duży parking podziemny (4 poziomy) na 1100 miejsc. Taki jest możliwy do wykonania dzięki ukształtowaniu terenu. Znajdowałby się on pod całym rynkiem. Taka inwestycja jest bardzo potrzebna. Byłaby to rewolucja parkingowa w Nowym Sączu. Obecnie wszystkich miejsc do parkowania w strefie płatnego parkowania w mieście jest niewiele ponad 700. W grę wchodzi także wygospodarowanie miejsca na budynek, który mógłby pełnić funkcję Urzędu Miasta.

Podczas spotkania kupcy zwrócili też uwagę, że ta inwestycja powinna być realizowana etapami, ponieważ nie chcą przenosić swojej działalności handlowej gdzie indziej, nawet w okresie realizowania inwestycji. Miasto musi jeszcze definitywnie uregulować sprawy majątkowe i pozyskać cały ten teren. Jeśli te sprawy zostaną zakończone, to wówczas będzie można starać się o pozamiejskie pieniądze na to zadanie.

[email protected], fot. arch. Sądeczanin.info, wizualizacja - Urząd Miasta w Nowym Sączu, Wideo Krzysztof Stachura.

Maślany Rynek - wizualizacja




Mieszkańcy Nowego Sącza nie wyobrażają sobie, aby maślanego rynku nie było w tym miejscu. Codziennie zakupy robi tam tysiące sądeczan, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości. Niektórzy mówią, że jest niechlujny, a inni są zdania, że to miejsce ma swój urok. Władze Nowego Sącza planują rewitalizację Maślanego Rynku, który ma stanowić bramę do sądeckiej starówki.






Dziękujemy za przesłanie błędu