Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/10/2020 - 16:30

Nowy Sącz: na terenie szpitala stanęło mobilne laboratorium analityczne

Na terenie nowosądeckiego szpitala jeszcze w tym tygodniu powinno zacząć działać nowoczesne laboratorium mobilne. Tutaj będą trafiały próbki wymazów pobranych od pacjentów, którzy muszą mieć wykonane badanie w kierunku SARS CoV – 2. W mobilnym laboratorium będzie można przebadać w ciągu doby około tysiąca próbek.

Laboratorium jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. W nim można badać próbki groźnych chorób zakaźnych np. choroby Ebola.

Dlaczego to laboratorium mobilne trafiło do Nowego Sącza? W naszym regionie do tej pory nie było ani jednego laboratorium, w którym można było szybko zbadać czy osoba jest zakażona koronawirusem czy też nie.

Na Sądecczyźnie, a także w powiatach ościennych - limanowskim i gorlickim od wielu tygodni odnotowywana jest coraz większa liczba osób zakażonych. Do tej pory, jak mówiono dzisiaj podczas konferencji prasowej z udziałem wicewojewody Józefa Leśniaka i wicewojewody Zbigniewa Starca, Sądecczyzna była taką białą plamą pod tym względem.

Mobilne laboratorium, które ma być uruchomione jeszcze w tym tygodniu ułatwi pracę szpitali działających na naszym terenie, a także pracę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Przełoży się chociażby na skrócenie kolejek karetek czekających do SOR-ów

Przy dobrej obsadzie analityków wspomniane laboratorium będzie mogło wykonać ponad tysiąc testów na dobę. Obecnie na terenie Małopolski działa piętnaście laboratoriów. Mogą z nich korzystać wszystkie placówki medyczne, działające na terenie województwa.

- Ta mobilna stacja pozwoli rozwiązać problemy tworzenia się wąskiego gardła na poziomie SOR – ów czy izolowania pacjentów w oczekiwaniu na wyniki. Miejmy nadzieje, że te wszystkie działania pozwolą skutecznie przeciwdziałać rozwijaniu się pandemii.

Wicewojewoda Józef Leśniak przypomniał, że, aby tak się stało mieszkańcy muszą przestrzegać kluczowych zasad: dezynfekcja, dystans, noszenie maseczki.

- Uruchomienie tego laboratorium bardzo usprawni pracę sadeckiego szpitala – powiedziała Lidia Zelek, dyrektor sądeckiej placówki. – To usprawni triażowanie pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jeśli po badaniu okaże się, że pacjent jest ujemny to trafi na docelowy oddział.  Natomiast jeśli wynik okaże się dodatki to chory trafi na oddział przeznaczony dla pacjentów „covidowych”.

Dyrektor Zelek zaznaczyła, że uruchomienie takiego laboratorium przełoży się również na to, że pacjenci w stanach nagłych trafiający do sądeckiego szpitala będą szybciej otrzymywali wyniki badania na COVID -19.

- Jest to bardzo duże usprawnienie. Walczyłam o to, bo pacjenci czekali dwa, albo trzy dni na wynik z laboratorium. Dla pacjentów oznacza to szybszą diagnostykę i szybsze leczenie – dodała dyrektor Zelek.

Zaznaczyła także, że dzięki uruchomieniu laboratorium mobilnego skróci się czas oczekiwania pacjentów na wynik wymazu. Każdy pacjent trafiający z takimi czy innymi dolegliwościami do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego musi mieć wykonane badanie w kierunku SARS CoV-2. Właściciele mobilnego laboratorium szacują, że wyniki badania w kierunku SARS CoV-2 powinny być znane do dwóch godzin.

W mobilnym laboratorium mają być wykonywane badania dla sądeckiego szpitala, ale także dla ościennych szpitali m. in. w Limanowej, Krynicy Zdroju, Gorlicach, Nowym Targu i Zakopanem.

- Priorytetem będzie wykonywanie badań dla pacjentów szpitalnych – mówi Anna Gil – Borowiecka, prezes Szpitala Vito Med w Gliwicach. – Na dobę możemy przeprowadzić ponad tysiąc badań. Od przyjęcia próbki do laboratorium aż do uzyskania wyniku jest to do 1,15 h.

To mobilne laboratorium jest odpowiednikiem dużego laboratorium.

Za badania wykonywane przez mobilne laboratorium płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

[email protected], fot. IM, Film: Daniel Szlag.

Mobilne laboratorium analityczne stanęło na terenie sadeckiego szpitala




Na terenie nowosądeckiego szpitala jeszcze w tym tygodniu powinno zacząć działać nowoczesne laboratorium mobilne. Tutaj będą trafiały próbki wymazów pobranych od pacjentów, którzy muszą mieć wykonane badanie w kierunku SARS CoV – 2. W mobilnym laboratorium będzie można przebadać w ciągu doby około tysiąca próbek.






Dziękujemy za przesłanie błędu