Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
30/01/2019 - 15:00

Nowy Sącz: Największy POLONEZ w mieście robił niesamowite wrażenie

Dzisiaj, punktualnie w południe, na rynku w Nowym Sączu rozległy się dźwięki poloneza i na płytę przed ratuszem tanecznym krokiem ruszyło w parach tysiąc dziewięćset uczniów. Największego poloneza w mieście zatańczyli młodzi ludzie ze szkół ponadgimnazalnych publicznych i niepublicznych z terenu miasta.

Młodzież zatańczyła poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, choreografię zaś przygotował Dariusz Migacz z Centrum Tańca ADeeM w Nowym Sączu.

W tym roku, podobnie, jak w ubiegłym, chodzonego poprowadzili ubrani w przepiękne stroje tancerze z Zespołu Regionalnego „Sądeczanie”. Każdy, kto był dzisiaj w południe na rynku był pod ogromnym wrażeniem tego wydarzenia. Gdy młodzież zaczęła tańczyć, naprawdę było co oglądać. Wizualny efekt był jeszcze większy, gdyby wszyscy tańczący  byli przebrani w stroje z epoki.

Tegoroczni maturzyści, którzy pojawili się dzisiaj na płycie sądeckiego rynku bardzo ciepło podchodzą do tego wydarzenia, choć jak twierdzą trzeba było trochę poćwiczyć polonezowe układy taneczne. Niektórzy już bale studniówkowe mają za sobą, inni się do tego jedynego balu w życiu przygotowują.

- No cóż, trzeba było trochę poćwiczyć, by wypaść jak najlepiej na klasowej studniówce – mówi Karol Król, uczeń klasy IV „i” z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu. - Później jeszcze tylko podszlifowanie techniki do tego największego w mieście poloneza. Myślę, że wszystko pójdzie na medal. Jestem zdania, że każdy z nas powinien znać kilka podstawowych  polskich tańców, zwłaszcza poloneza.

- Ten dwunasty polonez też jest jedyny w swoim rodzaju i na pewno niepowtarzalny – dodaje koleżanka z klasy Karola – Martyna Michalik. - Spotykali się tutaj wszyscy tegoroczni maturzyści. Możemy pokazać, jak tańczymy. My już mamy swoją studniówkę za sobą. Wspaniale wybawiliśmy się. Szkoda, że nie można jej powtórzyć. A teraz sto dni do matury.

- Już niecałe – wtrąca żartobliwie Karol.

- Jest to bardzo cenna inicjatywa – przyznaje Władysław Żebrak, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Sączu. – Jest to wydarzenie, które pokaże młodzieży, że Sądecczyzna to jedność. Trzeba też dodać, że niektórzy cieszą się, bo przepadną im dwie historie.

Młodzieży, która zatańczyła poloneza gratulowały: Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta oraz Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Życzyły tegorocznym maturzystom połamania piór.

A tak opisał Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” jeden z najpiękniejszych polskich tańców.

(…) Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi;
Dano hasło, zaczęto taniec - on prowadzi (…)

[email protected], fot. IM

Największy polonez w Nowym Sączu
Największy polonez w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu