Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
09/01/2019 - 13:40

Nowy Sącz: nareszcie! Ulica Lwowska zostanie objęta monitoringiem

Miejski monitoring w Nowym Sączu będzie modernizowany i rozbudowywany. Nareszcie systemem kamer objęta zostanie jedna z głównych ulic miasta – Lwowska. W tegorocznym budżecie miasto zarezerwowało na to aż ćwierć miliona złotych.

  • System miejskiego monitoringu funkcjonuje w mieście od siedemnastu lat
  • Obecnie działa w w oparciu o szybki przesył informacji światłowodem
  • Projekt rozbudowy monitoringu przygotowały jeszcze poprzednie władz miasta

Nareszcie przyszła pora na jego rozbudowę i modernizację. O konieczności unowocześnienia systemu mówiło się od dawna. Kompleksowy . W budżecie na ten rok zabezpieczono 250 tysięcy złotych na to zadanie.

Były prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zapewniał, że po rozbudowie i modernizacji system nie będzie przypominał w niczym tego, który jest obecnie. Zapewniał, że będzie to zupełnie nowy monitoring, oparty na wysokiej jakości sprzęcie, który spełniał będzie oczekiwania między innymi mieszkańców.

Projekt rozbudowy miejskiego monitoringu, który był konsultowany z sądecką policją i Zarządami osiedli ma być realizowany etapami i jest rozłożony na dwa lata.

Czytaj także: Nowy Sącz: Co widać w oku miejskiego „Wielkiego Brata”?

- Faktycznie w tym roku na to zadanie zostało zagwarantowane w budżecie 250 tys. złotych - mówi Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu. – Przymierzamy się do tego przedsięwzięcia. Obecnie firma przygotuje nam, co i jak trzeba wykonać w oparciu o parametry, jakie muszą być zapewnione. W pierwszym etapie zamierzamy objąć, według planu ulicę Lwowską – od rynku do CPN przy wylocie z Nowego Sącza.

Wiąże się to, oczywiście z pociągnięciem na tym odcinku światłowodu. Trzeba będzie oczywiście uzyskać też niezbędne zezwolenia Wtedy, gdy to będzie wykonane będziemy mogli montować punkty, na których zostaną zainstalowane kamery. Istotną kwestią jest to, że niektóre podmioty, które brały udział w pracach nad tym projektem zadeklarowały własny udział finansowy, oczywiście w pewnym zakresie.

Nowy komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu przyznaje, że, gdyby w mieście system obejmował 100 kamer, to byłby to najbardziej optymalne rozwiązanie.

Co z kamerami, które teraz działają w ramach miejskiego monitoringu? One, najoględniej rzecz ujmując swoje lata świetności mają za sobą.

- No cóż. Pod względem technologicznym nie są już „nowinkami” – dodaje komendant Wasiluk. - Były modernizowane w latach 2005 – 2010,  w więc w okresie, kiedy byłem komendantem Straży Miejskiej. - By nie zostać w tyle, tamtą część będziemy próbowali „reanimować” pod kątem już wdrażania nowych technologii. Zwiększenie ilości punktów, w których będą zainstalowane kamery pozwoli nam nadzorować jeszcze większy teren miasta.

Obecnie system monitoringu obejmuje jedenaście kamer. Są one zamontowane na rynku, ul. Jagiellońskiej, w rejonie pomnika Adama Mickiewicza na plantach miejskich, na hotelu „Beskid” w Nowym Sączu.

Monitoring ma być rozbudowany etapami na sądeckie osiedla. Niewykluczone, że w związku z rozbudową monitoringu w przyszłości musi być rozbudowane Centrum Monitoringu Wizyjnego Straży Miejskiej, który znajduj się w centrum miasta.

[email protected], fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach