Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
12/09/2018 - 11:15

Nowy Sącz: nie wsiądziesz do szynobusu, bo nawet nie wysiądziesz z auta [WIDEO]

Jak korzystać z kolei, jak korzystać z szynobusu do Starego Sącza skoro na dworcu PKP w Nowym Sączu nie ma najmniejszych szans na zaparkowanie samochodu? Z jednej strony parkować mogą jedynie osoby posiadające specjalne zezwolenie. Z drugiej strony postój tylko do godziny. W kolejnym miejscu postój taksówek i na okrasę tymczasowe przystanki dla autobusów MPK zorganizowane na czas budowy nowego dworca. A może pora pomyśleć o Park&Ride?

Gruchnęło wczoraj wieścią, że od stycznia zlikwidowane zostanie połączenie szynobusowe na trasie Stary Sącz – Nowy Sącz. To miało być lekarstwo na nasilone korki na ul. Węgierskiej wynikające z zamknięcia mostu heleńskiego na Dunajcu. Na jego funkcjonowanie złożyło się kilka samorządów: Stary Sącz, Nowy Sącz, Rytro, Łącko, starostwo i Urząd Marszałkowski. Pojazd kończy bieg w Piwnicznej-Zdroju.

Trasę z Nowego do Starego Sącza szynobus pokonuje w siedem minut a dzięki Taryfie Sądeckiej można na jednym bilecie przesiąść się z niego do autobusów MPK. Wszystko świetnie a przyszłość szynobusu miała być jeszcze bardziej świetlana, bo samorządowcy zapowiadali włączenie Sądecczyzny do Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Ale na zapowiedziach chyba się skończy.

Zobacz też: Darmowy i monitorowany parking dla pasażerów MPK? Zaraz rusza budowa

Chcieliśmy dzisiaj wsiąść do szynobusu z dworca PKP w Nowym Sączu i zrobić sondę wśród pasażerów. Pytania krótkie: jak często korzystają, jak oceniają  rozkład jazdy, czy będą korzystać z szynobusu w przyszłości. No i nie było nam dane, bo szynobus odjechał nam sprzed nosa. Dlaczego? Bo żywcem nie było gdzie zaparkować samochodu, w którym wieźliśmy kamerę i resztę sprzętu telewizyjnego. Obeszliśmy cały dworzec i teren dookoła. Samochodów w bród. Niemal wszystkie z tablicami KN albo KNS z przodu. Inna rzecz, że kolejny szynobus odjeżdżał dopiero za godzinę a na dworcu były jedynie dwie osoby.

Z jednej strony parkować mogą jedynie osoby posiadające specjalne zezwolenie. Z drugiej strony postój tylko do godziny. W kolejnym miejscu postój taksówek i na okrasę tymczasowe przystanki dla autobusów MPK zorganizowane na czas budowy nowego dworca. Zostaje tylko albo zaryzykować mandat albo szukać szczęścia a dokładniej miejsca gdzieś na osiedlu obok.

Zobacz też: Nowy rozkład jazdy pociągów na trasie Nowy Sącz - Stary Sącz - Rytro - Piwniczna

Jak skłonić mieszkańców regionu do korzystania z kolei skoro nie mogą swobodnie dojechać na dworzec? Nie każdy dotrze na dworzec na piechotę, nie wszyscy chcą czy mogą dostać się na dworzec komunikacją miejską. Tu aż prosi się o parking Park&Ride na podobieństwo tego, który właśnie powstaje w Starym Sączu w ramach projektu realizowanego wspólnie przez ten samorząd i MPK.

Pytaliśmy o to dyrektora MPK Andrzeja Górskiego rozmawiając z nim podczas obchodów 70-lecia spółki. – (…) Myślę, że idea Park&Ride jest taka, by parkingi tego rodzaju powstały właśnie na obrzeżach Nowego Sącza. Bo w tym momencie jesteśmy w stanie przechwycić ten ruch, który kierowany jest do miasta Nowego Sącza. Przypomnę, że akurat ulica Węgierska to jest ta ulica, która przynosi dobowo prawie 25 tysięcy samochodów, czyli są to naprawdę bardzo wysokie liczby. Więc ten parking na obrzeżach Nowego Sącza (czytaj w Starym Sączu – dop. red.) będzie pełnił te funkcję. W Nowym Sączu takie rozwiązanie z pewnością by nie zadziałało…

Ideą transportu aglomeracyjnego jest stworzenie tak dogodnych warunków do korzystania z transportu zbiorowego, by do autobusów, szynobusów czy pociągów przesiadło się jak najwięcej osób. Gdy już na dzień dobry pojawia się bariera odnośnie możliwości zaparkowania, cała idea bierze w łeb. No chyba, że ktoś uważa, że ruch na trasie Nowy Sącz - Stary Sącz, Rytro, Piwniczna-Zdrój odbywa się zawsze w tylko jedna stronę.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: KS

Nowy Sącz: nie wsiądziesz do szynobusu, bo nie wysiądziesz z auta. Wszędzie zakazy albo…
Jak korzystać z kolei, jak korzystać z szynobusu do Starego Sącza skoro na dworcu PKP w Nowym Sączu nie ma najmniejszych szans na zaparkowanie samochodu? Z jednej strony parkować mogą jedynie osoby posiadające specjalne zezwolenie. Z drugiej strony postój tylko do godziny. W kolejnym miejscu postój taksówek i na okrasę tymczasowe przystanki dla autobusów MPK zorganizowane na czas budowy nowego dworca.


Dziękujemy za przesłanie błędu