Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
15/11/2019 - 18:45

Nowy Sącz: Pamiątki po legendarnym I Pułku PSP w nowej sali tradycji [ZDJĘCIA]

Oryginalny dziennik bojowy legendarnego 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich i inne pamiątki z tego okresu są najcenniejszymi eksponatami, jakie można oglądać w otwartej dzisiaj sali tradycji w Karpackim Oddziale Strzelców Podhalańskich im. I PSP w Nowym Sączu. Szkoda tylko, że podczas dzisiejszej uroczystości nikt nie zająknął się słowem o tym, że 30 tysięcy mieszkańców Sądecczyzny i nie tylko podpisało się pod apelem o przywróceniu jednostki wojskowej w Nowym Sączu, ani też o decyzji, którą obwieścili w maju ówczesna premier Beata Szydło i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, że w naszym mieście taka nowoczesna jednostka będzie tworzona od podstaw.

Utworzenie nowej sali tradycji w siedzibie KaOSG, nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia z województwa małopolskiego. Łączny koszt inwestycji wyniósł 300 tysięcy złotych Środki te zostały przekazane na podstawie porozumienia podpisanego przez marszałka Województwa Małopolskiego i Komendanta KaOSG.

- W sali tradycji KaOG znajdują się różnorodne przedmioty związane z formacjami granicznymi, które funkcjonowały i funkcjonują w Nowym Sączu, poczynając od legendarnego I Pułku Strzelców Podhalańskich. Dla nas jest to najbardziej kluczowa formacja z uwagi na to, że jest to patron naszej jednostki i jej poprzedników – mówi mjr SG Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy KaOSG w Nowym Sączu. – W tym miejscu udało się nam zgromadzić różne pamiątki m.in. medale, odznaki, kopie sztandarów, jak również przedmioty użytku codziennego.

Czytaj także: Apel do sądeczan! Zbieramy pamiątki związane z „Podhalańczykami”

Najcenniejszymi są oczywiście nieliczne pamiątki po legendarnym I Pułku Strzelców Podhalańskich. Należy tutaj wymienić chociażby: oryginalny dziennik bojowy 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich obejmujący okres od kwietnia do października 1920 roku, a także zastawa i sztućce z kasyna I Pułku Strzelców Podhalańskich. Bardzo cenną pamiątką jest maska pośmiertna marszałka Józefa Piłsudskiego, którą 8 listopada podarował Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza prof. oświaty Jerzy Giza. Są też mundury, okazy broni, odznaczenia.

Wiele eksponatów do sali tradycji udało się pozyskać dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Przypomnijmy, że z początkiem tego roku Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu razem ze współorganizatorami: miesięcznikiem „Sądeczanin” i Karpackim Oddziałem Straży Granicznej zainaugurowały ogólnopolską akcję społeczną „Zbieramy pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – stwórzmy wspólnie wystawę w Nowym Sączu”. Pomysłodawcy tejże akcji apelowali do społeczeństwa o przekazywanie oryginałów, ale także kopii pamiątek związanych z tą legendarną formacją.

Niestety podczas dzisiejszej uroczystości nikt nie zająknął się słowem o tym, że 30 tysięcy mieszkańców Sądecczyzny i nie tylko podpisało się pod apelem o przywróceniu jednostki wojskowej w Nowym Sączu, ani też o decyzji, którą obwieścili w maju ówczesna premier Beata Szydło i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, że w naszym mieście taka nowoczesna jednostka będzie tworzona od podstaw.

Nikt też nie zająknął się również, że akcję przywrócenia na Sądecczyźnie jednostki nawiązującej do tradycji 1 pułku strzelców podhalańskich zainicjował Zygmunt Berdychowski, prezes SKT „Sądeczanin”, założyciel Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, ale przede wszystkim niezmordowany orędownik tradycji naszego regionu. Zygmuntowi Berdychowskiemu udało się zjednoczyć w tej sprawie samorządowców i polityków wszystkich opcji i to nie tylko z naszego terenu, ale również tych ze szczebla centralnego. Te działania zostały zwieńczone sukcesem.

Czytaj takżeSukces! Wojsko Polskie wraca do Nowego Sącza - będziemy mieli piechotę górską

Nowa sala tradycji w KaOSG jest już salą na wskroś nowoczesną, dostosowaną do współczesnego odbiorcy.

- Mamy nadzieję, że to miejsce przyciągnie także sądecką młodzież, a to przełoży się w przyszłości na spore zainteresowanie naszą jednostką, tych mieszkańców, którzy będą chcieli służyć w tej formacji – dodaje rzeczniczka KaOSG w Nowym Sączu.  

Nadzór merytoryczny nad salą tradycji i wystawą sprawują Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Muzeum Armii Krajowej.

Izba pamięci Karpackiego Oddziału Straży Granicznej będzie udostępniana do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Zgromadzona ekspozycja będzie systematycznie powiększana. 

-  Zachęcamy więc wszystkie osoby, które posiadają pamiątki związane z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich o ich przekazanie lub udostępnienie do zeskanowania czy sfotografowania, w celu powiększenia zbioru pamiątek po 1 PSP. – apeluje rzeczniczka KaOSG w Nowym Sączu.

Sala tradycji znajduje się w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu (ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5).

[email protected], fot. IM, Kaso, film: IM.

Pamiątki po legendarnym I Pułku PSP w nowej sali tradycji




Uroczystego otwarcia sali tradycji w Kaso w Nowym Sączu dokonali: poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk, radne Województwa Małopolskiego: Marta Mord Arska i Jadwiga Wójtowicz oraz Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga.






Dziękujemy za przesłanie błędu