Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
23/01/2020 - 17:50

Nowy Sącz: szykują się zmiany w niektórych szkołach. Ale najpierw zgoda radnych

W kilku szkołach i przedszkolach w Nowym Sączu, jeśli tylko radni wyrażą na to zgodę, przeprowadzone zostaną formalno-organizacyjne zmiany. O jakie placówki chodzi i co się zmienia?

Gotowe są cztery projekty uchwał, z którymi radni już się, z pewnością zapoznali. Chodzi mianowicie o szkoły podstawowe nr: 3, 20 i 21, a także o Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ul. Żeromskiego w Nowym Sączu.

Jak zapewnia Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza, zmiany formalno-organizacyjne, jakie zostaną przeprowadzone, w żaden sposób nie zmieniają funkcjonowania tych placówek dla osób tam pracujących, dla uczniów oraz dzieci.

Na czym będą polegały te zmiany? W trzech wymienionych „podstawówkach” nr 3, 20 i 21 zostaną utworzone Zespoły Szkolno-Przedszkolne. W tych szkołach funkcjonują teraz oddziały przedszkolne.

- Z formalnego punktu widzenia może lepiej funkcjonować jednostka, w której zamiast szkoły i oddziałów przedszkolnych będzie działało przedszkole i razem ze szkołą stworzą Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Ponadto chcemy przy Szkole Podstawowej nr 21 utworzyć jeszcze dwa nowe oddziały przedszkolne – zapewnia wiceprezydent Majka. – Miasto otrzymało na to dofinansowanie z zewnątrz.

Co takie rozwiązanie daje? Do budżetu miasta wpłynie nieco większa subwencja oświatowa z budżetu państwa na przedszkolaka. W przypadku kolejnej szkoły – Zespołu Szkół Oświatowych przy ul. Żeromskiego ma być zlikwidowane Liceum dla Dorosłych, istniejące od 1976 roku.

Ta zasłużona placówka oświatowa nosi nazwę – Zespół Szkół Ogólnokształcących od ponad czterdziestu lat. Po raz ostatni nabór do Liceum dla Dorosłych odbył się w 2006 roku. - Naszym zdaniem jest to słuszna decyzja, bo konieczna jest likwidacja liceum, którego tak naprawdę już nie ma – dodaje wiceprezydent.

Proponowane zmiany, jeśli chodzi zarówno o szkoły podstawowe, jak i Zespół Szkół Ogólnokształcących wejdą w życie, jeśli radni wyrażą na to zgodę. Te oświatowe kwestie będą omawiane na najbliższej sesji, która odbędzie się 31 stycznia w sądeckim ratuszu.

Cała rozmowa z Magdaleną Majką w materiale filmowym.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021