Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
27/03/2020 - 16:40

Nowy Sącz: troje zarażonych koronawirusem. Co ich czeka w trakcie izolacji?

W Nowym Sączu u trzech mieszkańców zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem. Choruje dwóch mężczyzn i kobieta. Cała trójka przebywa w izolacji domowej. Stosuje się ją wobec chorych, którzy po zbadaniu przez lekarza, nie wymagają hospitalizacji w szpitalu.

Izolacja domowa jest stosowana u pacjentów, u których został stwierdzony dodatni wynik badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i nie mają objawów choroby lub są one bardzo łagodne. Może to być na przykład stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła, osłabienie. Izolacja domowa ma na celu odosobnienie chorego.

- Izolacja domowa oznacza tyle, że pacjent znajduje się pod nadzorem służb sanitarno-epidemiologicznych – powiedział portalowi lek. med. Bogusław Latacz, zastępca dyrektora ds. medycznych sądeckiego szpitala. – Musi on codziennie mierzyć sobie temperaturę ciała, przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów. Jeśli stan pacjenta nie będzie się pogarszał to ten stan należy traktować, jako zwykłe przeziębienie. Pacjent przebywa w domu, bierze leki przeciwgorączkowe. Nie może się kontaktować z innymi domownikami, gdyż jest osobą, która zakaża. Powinien przebywać w pokoju, w którym nie ma innych domowników. Liczbę kontaktów z innymi osobami musi ograniczyć do niezbędnego minimum.

Czytaj także: Nowy Sącz: kolejne dwie osoby w mieście mają koronawirusa

Nasz rozmówca uzupełnia, że pacjent zakażony COVID – 19 objęty izolacją w warunkach domowych musi oczywiście nosić na twarzy maseczkę ochronną, jednorazowe rękawiczki, dbać o higienę, często myć ręce.

- Zużyte chusteczki higieniczne, czy jednorazowe ręczniki, rękawiczki – powinien wrzucać do woreczka, który należy szczelnie zawiązać – dodaje Bogusław Latacz. – Taki chory musi zachować wszystkie zasady, które zabezpieczają innych domowników przed ewentualnym zachorowaniem. Domownicy będą oczywiście badani i będą przechodzili taką samą kwarantannę.

Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy w domu, w którym przebywa osoba objęta izolacją są dwie toalety. Wtedy jedną można przeznaczyć dla osoby chorej.

Co jeśli w mieszkaniu, w którym odbywa się izolacja jest wspólna toaleta?

Jak wynika z obowiązujących zaleceń resortu zdrowia osoba zakażona powinna z niej korzystać jako ostatnia z domowników, a po skorzystaniu musi umyć  po sobie toaletę i ją zdezynfekować dostępnymi w domu środkami odkażającymi, a potem dokładnie umyć ręce. 

- Osoba zakażona, która musi się udać do toalety musi też pamiętać o założeniu maseczki na usta i nos oraz rękawiczek jednorazowych. Po skorzystaniu z toalety i wyjściu z niej powinna zdezynfekować płynem odkażającym klamki, a po powrocie do pokoju, zdjąć rękawiczki i wyrzucić je do woreczka, który należy szczelnie zamknąć. Izolacja domowa sprawdza się w tej epidemii.

Podczas izolacji domowej osoba zakażona przebywała w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/nie przebywają inni domownicy. Nie powinna też wchodzić do innych pomieszczeń, jeśli ktoś w nich przebywa

Ktoś kto zachorował na COVID – 19 musi używać własnych ręczników (powinny być one powieszone w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników). Przybory toaletowe np. szczoteczkę do zębów należy trzymać w pokoju, w którym chora/y przebywa. Pościel i piżamę należy zmieniać co dwa dni, a ręczniki codziennie. Nie należy też wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba objęta izolacją.

Co ze śmieciami?

Te należy wrzucać do plastikowego worka (najlepiej zawiesić pusty worek na klamce), a kiedy się zapełni trzeba go wystawić, przed drzwi, aby inny z domowników mógł go przed drzwi mieszkania, domu.

Osoba zakażona musi używać oddzielnych sztućców, talerzy, szklanek, kubków. Posiłki, wodę czy leki spożywać w warunkach izolacji (powinny być podstawione pod drzwi).

Inni domownicy nie powinni zbliżać się do chorego bliżej niż na dwa metry.

Co z brudnymi naczyniami, z których chory je posiłek?

- Najlepszym rozwiązaniem byłyby, aby posiłki dla chorego były serwowane na jednorazowych talerzach, a napoje w jednorazowych kubkach i, aby chory miał do dyspozycji jednorazowe sztućce – mówi lekarz. – Jeśli takiej możliwości nie ma to brudne naczynia wystawione za drzwi pokoju najlepiej myć detergentem w zmywarce w temperaturze minimum 60 stopni C. Jeśli ktoś nie ma zmywarki to należy umyć je ręcznie płynem do naczyń i pod gorąca wodą. Potem osoba, która zmywała musi umyć ręce wodą i mydłem.

Jeśli natomiast stan pacjenta zacząłby się pogarszać, czyli rosłaby mu temperatura, pojawiła się duszność czy ostry suchy kaszel to są to wskazania do konsultacji z lekarzem chorób zakaźnych czy ewentualnej hospitalizacji w szpitalu.

Czytaj także: Nowy Sącz: zakaz wejścia do sądeckiego szpitala z wyjątkami

Gdyby zachodziła konieczność przetransportowania pacjenta do szpitala to zespół pogotowia musi być poinformowany, że jest to chory z rozpoznanym COVID – 19 i będzie przewożony z miejsca, w której odbywała się izolacja domowa.

Jak wynika z obowiązujących zaleceń Ministerstwa Zdrowia dla pacjenta zakażonego koronawirusem odbywającego izolację w warunkach domowych wszyscy domownicy podlegają kwarantannie przez cały okres izolacji chorego oraz 14 dni od dnia uznania osoby zakażonej za zdrową. Osoby te nie mogą opuszczać domu, robić zakupów. Poruszają się one w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym, ani sąsiadami

[email protected], Fot.







Dziękujemy za przesłanie błędu