Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/04/2020 - 20:20

Nowy Sącz: uczniowie klas ósmych mają za sobą próbny egzamin. Takiego nie było

W tym roku egzamin próbny dla uczniów klas ósmych był wyjątkowy, bo zdalny. W Nowym Sączu przystąpili do niego uczniowie piętnastu z szesnastu szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto. Jak już informowaliśmy w pierwszym dniu, kiedy rozpoczęły się egzaminy nie obeszło się niestety bez gigantycznych problemów i nerwów.

Uczniom w Nowym Sączu, podobnie zresztą, jak w całym kraju bardzo ciężko było w pierwszym dniu egzaminu z języka polskiego zalogować się na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby ściągnąć arkusze przygotowanego testu. Połączenie zawieszało się. Podobne problemy mieli dyrektorzy sądeckich szkół. W internecie w tym dniu nie milkły głosy, że próbny egzamin ośmioklasisty to jakaś porażka. We wtorek ośmioklasiści mieli do wypełnienia test z matematyki, a w środę z języka obcego.

Czytaj takżeZaczęły się próbne matury. Egzamin z języka polskiego z niespodzianką. Plagiat?

Egzamin próbny, do którego przystąpili ósmoklasiści był egzaminem dobrowolnym.

- Wyniki z tego egzaminu są ważne przede wszystkim dla ucznia oraz jego rodzica – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – Robi się go po to, aby mieć orientację, w jakim stopniu uczeń jest przygotowany do właściwego egzaminu, a gdzie ma jeszcze ewentualne luki w wiedzy.

Okazuje się, że kierownictwo sądeckich podstawówek różnie podeszło do próbnych egzaminów ósmoklasisty.

- W jednej z naszych szkół odbyły się wcześniej trzy próbne egzaminy i w tej placówce została podjęta decyzja, że ósmoklasiści nie będą przystępowali teraz do tych próbnych egzaminów zbiorowo – dodaje wiceprezydent. – Dyrektor szkoły zdecydował tak po konsultacji z rodzicami. Ale, oczywiście, jeśli uczeń miał taką wolę, to mógł sam pobrać arkusz z zadaniami i go wypełnić i przesłać nauczycielowi do sprawdzenia.

Chcę jednak zaznaczyć, że w większości naszych podstawówek uczniowie przystąpili zdalnie do tego egzaminu.

Czytaj także: Trwa próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki. Język polski za nami

Próbny egzamin ósmoklasisty pisali uczniowie czternastu szkół podstawowych, jak również uczniowie uczęszczający do szkoły w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

- Z informacji, które otrzymaliśmy od dyrektorów, żadna ze szkół nie zdecydowała się na obowiązkowe przeprowadzenie tego egzaminu – mówi wiceprezydent. – Chociażby z uwagi na niepewność co do niezawodności łącz i wejścia na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak się okazało obawy dyrektorów były jak najbardziej uzasadnione bowiem zgłaszali nam, że pojawiły się trudności z pobraniem arkusza egzaminu. W dwóch albo trzech szkołach podstawowych, na życzenie rodziców te arkusze były drukowane i przekazywane rodzicom. Dwie szkoły zdecydowały się na inne rozwiązanie. Arkusze pobrane ze strony CKE były umieszczane na stronie szkoły.

Wiceprezydent Majka, pod którą podlega miejska oświata uważa, że dyrektorzy szkół i nauczyciele stanęli na wysokości zadania, jeśli chodzi o przeprowadzenie zdalnych egzaminów ósmoklasisty.

Testy, które uczniowie przesłali do nauczyciela zostaną teraz przez niego ocenione. Ocena, którą wystawi nauczyciel nie będzie wiążąca i nie będzie miała wpływu na końcową ocenę ucznia z danego przedmiotu.

Ilu ósmoklasistów przystąpiło w Nowym Sączu w tym roku do egzaminu próbnego?

- Były takie szkoły, że osiemdziesiąt, a były również i takie, że sto procent uczniów – odpowiada wiceprezydent Nowego Sącza.

W szkołach podstawowych w Nowym Sączu, dla których organem prowadzącym jest miasto uczy się obecnie 787 ósmoklasistów.

Uczniów klas ósmych czekają z niecierpliwością – już nie próbne – egzaminy.

Władze miasta z uwagą śledzą wszelkie informacje płynące z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące terminów egzaminów dla młodzieży kończącej szkołę podstawową.

- Wczoraj minister Dariusz Piontkowski wspomniał o terminie w okolicach Wielkanocy – dodała wiceprezydent Majka. – Czy tak będzie? Zobaczymy.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu