Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
20/04/2019 - 16:25

Nowy Sącz: ulica Wąska przestanie straszyć. Jest to dopiero początek zmian FILM

Radni Nowego Sącza przesunęli w budżecie miasta 250 tys. złotych na modernizację zaniedbanej od lat ulicy Wąskiej. Łączy ona rynek z ul. św. Ducha. Będzie tam między innymi wymieniona nawierzchnia.

Dyskusja dotycząca remontu ulicy Wąskiej rozgorzała podczas ostatniej sesji. Ulica musi przejść modernizację z uwagi na jej zły stan techniczny zagrażający bezpieczeństwu ruchu.

Nazwa zniszczonej ulicy Wąskiej wielokrotnie wymieniana była w kampanii Wyborczej Koalicji Nowosądeckiej Ludomira Handzla jako przykład degradacji miasta. Padały również określenia, że jest to ulica wstydu. Dlaczego? Zaniedbana uliczka znajduje się dosłownie kilkaset metrów od ratusza.

Radna Teresa Cabała zabierając głos w sprawie ulicy Wąskiej nie omieszkała przypomnieć, trochę z przekąsem" prezydentowi miasta, że podczas kampanii wyborczej mieszkańcy mogli, dzięki mediom oglądać fajne fotki.

- Do czego jednak zmierzam? - rozpoczęła radna Cabała. - Myślę, że dobry gospodarz najpierw remontowałby kamienicę, o ile jest jej właścicielem, a później obejście wokół niej. Tak mnie przynajmniej uczono. Czy remont ulicy Wąskiej nie należałoby zatem zacząć od remontu elewacji kamienicy, a potem naprawiać nawierzchnię samej ulicy.

Z odpowiedzią radnej Cabale błyskawicznie pospieszył wiceprezydent miasta Artur Bochenek.

- Dobry gospodarz doskonale wie, co robi - stwierdził wiceprezydent Bochenek. - My wiemy, co robimy.

Wiceprezydent wspomniał, że trwają właśnie prace nad przygotowaniem projektu na remont zniszczonej kamienicy, której właścicielem jest miasto.

- Ulica Wąska straszy od lat - zaznaczył wiceprezydent. - Od kilkunastu lat nikt nie pokwapił się o remont samej ulicy, nie mówiąc już o kamienicy.

Rada Teresa Cabała  nie odpuszczała i drążyła temat remontu ulicy Wąskiej dalej. - Mówicie państwo, że ulica Wąska  będzie remontowana jako pierwsza. No dobrze. Co się jednak stanie, gdy trzeba będzie na przykład izolować ściany fundamentu wspomnianej kamienicy. Wtedy będzie trzeba po raz kolejny rozkopać m.in. chodniki.

Inne zdanie na ten temat miał dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Adam Konicki. Jak przekonywał na sesji, ulica Wąska musi zostać przebudowana, zanim remont przejdzie kamienica.

- Byłoby wielką rozrzutnością, gdybyśmy najpierw wyremontowali ściany budynku, po których jadące samochody chlapałyby wodą - stwierdza Konicki. - Tam nie ma odwodnienia. Musimy to najpierw naprawić, a później będziemy realizować remont budynku.

jak zapewnił izolacja fundamentu kamienicy graniczącej z ulicą Wąską ma zostać wykonana w trakcie remontu drogi.

- A ja cieszę się, że remont ulicy Wąskiej zostanie wykonany - mówił radny Jakub Prokopowicz. - Dzięki temu poprawi się tam bezpieczeństwo, między innymi młodzieży idącej z przystanku w rynku do szkół znajdujących się przy ul. św. Ducha.

Remont ulicy Wąskiej w pierwszej kolejności obejmie wymianę starej podbudowy i nawierzchni. Nie będzie tam kładzionego asfaltu, ale zostanie ułożona od nowa kostka brukowa granitowa z odzysku. Wykonane będzie też odwodnienie ulicy. Spółka Sądeckie Wodociągi przeprowadzi też na tej ulicy bieżącą konserwację sieci.

Remont nawierzchni jest pierwszym elementem rewitalizacji ul. Wąskiej. Jej przebudowa obejmie odcinek o długości 65,5 metra. Zadanie ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.

A co z kamienicą, której właścicielem jest miasto?

- Prezydent ma pomysł na wspomnianą nieruchomość, który wiąże się także z ożywieniem starówki - mówi Monika Zagórowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu. -  Jednak na razie są to jedynie plany, których realizacja związana jest z uregulowaniem wielu spraw. Przede wszystkim prezydent zamierza przygotować projekt uchwały uchylający uchwałę o wyrażeniu zgody radnych poprzednich kadencji, na sprzedaż tej kamienicy.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się również kamienica, której właścicielem jest prywatny właściciel. Miasto nie ma jednak pieniędzy na wykup tej nieruchomości.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe