Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
31/05/2020 - 16:25

Odnaleźli kryjówkę partyzantów w okolicy Nawojowej! Co kryje jaskinia?

Pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny odnaleźli dziś tajną kryjówkę partyzantów w lasach koło Nawojowej. Jak im się to udało?

- Mieliśmy takie ogólne informacje od mieszkańców, że gdzieś w tej okolicy jest jaskinia, w której ukrywali się podczas wojny partyzanci. Już w terenie najważniejsza jest intuicja, która nas nie zawiodła i po trzech godzinach szukania udało nam się to miejsce namierzyć – informuje o odkryciu Stanisław Pustułka.

- Do środka wjedziemy dopiero w przyszłym tygodniu, bo musimy przygotować sprzęt. Jeśli jaskinia jest pozioma wystarczą odpowiednie oświetlenie i ubranie, jeśli biegnie bardziej pionowo potrzebne są już liny, cały specjalistyczny ekwipunek.

Z tego co udało nam się dziś ustalić, do naszej jaskini trzeba będzie się najpierw wczołgać, ale już w środku są tu prawdopodobnie trzy duże, pokojowe pomieszczenia - nie kryje satysfakcji eksplorator zastrzegając, że Stowarzyszeniu udało się też dobyć pozwolenie na użycie w jaskimi wykrywaczy metalu co pozwoli na bardziej szczegółowe badania i by może precyzyjnie ustalić, które oddziały partyzantów korzystały z tego schronienia.

Zobacz też: Monety z 1660 roku! Takie skarby kryje ziemia wokół „Przystani”

Takich jaskiń w okolicy jest więcej, ale większość z nich z racji swoich skromnych wymiarów służyła jako miejsce, w którym przechowywano broń i zapasy. – Takie jaskinie są też w okolicy Rytra, Przehyby i Piwnicznej-Zdroju - dodaje Pustułka.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: SHESDziękujemy za przesłanie błędu