Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
19/10/2018 - 16:05

Odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Sprawdź program uroczystości

Na skwerze przy al. Wolności w Nowym Sączu kończą się prace przy aranżacji miejsca, na którym już za tydzień zostanie odsłonięty pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie obkładany jest kamieniem postument, na którym stanie spiżowa rzeźba marszałka na jego ukochanej Kasztance.

Specjalistyczna firma z Nowego Sącza zamontowała już na postumencie granitową podstawę. Boki postumentu będą obłożone płytami, ale z piaskowca, który kolorystycznie będzie dopasowany do elewacji znajdującego się nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury.

Piaskowcem zostanie też wyłożona betonowa ściana znajdująca się za postumentem.

Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się w przyszłą niedzielę (28 października).

- Rzeźba marszałka wykonana ze spiżu dotrze do Nowego Sącza na lawecie 26 października – mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. – Serdecznie zapraszamy sądeczan na uroczystość odsłonięcia pomnika.

W niedzielę (28 października) rozpocznie się ona o godz. 12.15 mszą świętą, która zostanie odprawiona w kościele p.w. Św. Kazimierza w Nowym Sączu. O godz. 13.10 spod kościoła uczestnicy przejdą ulicami: Długosza, Mickiewicza na ul. al. Wolności. Pomnik zostanie odsłonięty o godz. 13.40, a potem odbędzie się uroczysta przysięga młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz, jako pierwsze miasto na ziemiach polskich nadało Józefowi Piłsudskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Marszałek bywał w Nowym Sączu wielokrotnie, ale historia najbardziej zapamiętała jego wjazd na czele ułanów po bitwie pod Marcinkowicami. Piłsudski z rozrzewnieniem wspominał entuzjastyczne przyjęcie i gościnę u sądeczan. 

[email protected], Fot. IM.

Odsłonięcie pomnika Marszałka J. Piłsudskiego - program uroczystości
Odsłonięcie pomnika Marszałka J. Piłsudskiego - program uroczystości


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe