Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
07/09/2019 - 22:15

Park – M: kupić sadzonkę to nie wszystko, bo co dalej? [WIDEO]

Często przy zakupie roślin – nawet tych owocowych – bardziej kierujemy się gustem, odczuciami estetycznymi niż praktyczna strona uprawy. A potem z dnia na dzień okazuje się, że wymarzona roślina staje się nasza zmora i wyrzutem sumienia. Jak pogodzić kwiaty, krzewy i drzewa z naszymi zdolnościami i możliwościami w ich uprawie? Odpowiedzi na to pytanie znaleźć można na stoisku Parku-M na Agropromocji w Nawojowej.

Każdy kto posiada ogród wie, że jesień to czas, kiedy o to miejsce trzeba zadbać w sposób szczególny. Jedną z najważniejszych kwestii jest przycinanie roślin w tym czasie. Jak właściwie przyciąć krzewy i drzewa?

Zobacz też: Rolnicy w końcu mogą zarabiać a nie użerać się z procedurami i skarbówką!

Jesienne cięcie polecane jest przede wszystkim dla drzew i krzewów świeżo zakupionych i posadzonych w ogrodzie jesienią. Młode rośliny już na samym początku powinny zostać odpowiednio przycięte, aby później mogły ładnie się rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Dotyczy to drzew i krzewów liściastych, które zrzucają na zimę liście. Natomiast jesienią nie należy przycinać nowo posadzonych drzew i krzewów zimozielonych (w tym iglaków), bo młode odrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Z zasady nie jest wskazane przycinanie jesienią drzew owocowych. Możemy jednak przycinać krzewy owocowe, które owocują na pędach tegorocznych. Cięcie przeprowadza się w październiku i listopadzie. Dotyczy to głównie późnych malin (np. „Polka). Jesienią tnie się również stare krzewy czarnych porzeczek, usuwając z nich wszystkie pędy czteroletnie lub starsze, gdyż najobficiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich. W listopadzie można również przeprowadzić cięcie leszczyny.
Ważne. Pamiętajmy o posmarowaniu powstałych ran maścią ogrodniczą z odpowiednim środkiem zabezpieczającym.

Zobacz też: Agropromocja 2019: znów wszystkie cuda w jednym miejscu [WIDEO]

Dobrej jakości preparaty znajdą Państwo wraz z cenną poradą w Centrum Ogrodniczym Park-M w Starym Sączu. Jesienią nie należy też przeprowadzać cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych, bo wtedy usuwa się pędy wraz z pąkami. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście. Okrywamy również bardziej delikatne rośliny zabezpieczając je przed mrozem.
Pamiętajmy również o jesiennych nasadzeniach. Jest to oprócz wiosny najlepszy okres na sadzenie roślin z gołym korzeniem, no i oczywiście tych ukorzenionych z pojemników, które możemy sadzić praktycznie przez cały rok.
Temat nasadzeń i pielęgnacji drzew i krzewów ozdobnych jest tak rozległy i często wymaga indywidualnej analizy i porady, że najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zaproszenie tych z czytelników, którzy mają dodatkowe pytania do Centrum Ogrodniczego Park-M w Starym Sączu przy ul. Trakt Św, Kingi 9. Centrum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w każdą sobotę w godz. 8-15. A my serdecznie zapraszamy na stoisku Parku-M na wystawie Agropromocja w Nawojowej.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu