Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
17/09/2021 - 11:10

„Piątek z drogówką”: na tym rondzie ciągle dochodzi do wypadków i kolizji

Rondo Solidarności to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na terenie Nowego Sącza. Często dochodzi tutaj do kolizji i wypadków. Na co powinni zwracać uwagę kierowcy, aby przejechać bezpiecznie przez to skrzyżowanie? To i wiele innych pytań zadaliśmy asp. szt. Ryszardowi Ogurkowi z sądeckiej policji w ramach naszego cotygodniowego cyklu „Piątek z drogówką”.
W ostatnim odcinku naszego cotygodniowego cyklu „Piątek z drogówką”, mówiliśmy o tym, na co powinni zwracać uwagę piesi, aby na tak zwanych pasach, bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi. Wspominaliśmy również, jak powinni zachować się kierowcy dojeżdżając do przejść dla pieszych. Jeśli jeszcze nie obejrzeliście naszego materiału, koniecznie musicie nadrobić zaległości.

A dzisiaj razem z asp. szt. Ryszardem Ogurkiem, który jest zastępcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, znajdujemy się na Rondzie Solidarności. Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w naszym mieście. Często dochodzi tutaj do kolizji i wypadków.

- W tym roku, w ciągu ośmiu miesięcy odnotowaliśmy dwanaście zdarzeń drogowych, w tym jeden wypadek i jedenaście kolizji – podsumowuje asp. szt. Ryszard Ogurek.

To również Cię zainteresuje: „Piątek z drogówką”: na tych przejściach zbyt często giną piesi [WIDEO]

Na Rondzie Solidarności jest zamontowana sygnalizacja świetlna, a mimo to ciągle dochodzi w tym miejscu do zdarzeń drogowych. Z czego to wynika?

- Wynika to z tego, że kierowcy nawzajem nie ustępują sobie pierwszeństwa przejazdu, nie stosując się do sygnalizacji, która w sposób czytelny, jednoznaczny wskazuje, kto powinien się zatrzymać, a kto powinien jechać. Z rozmów z uczestnikami tych zdarzeń drogowych wynika, że najczęściej sugerują się tym, że dla kierunku na wprost ta sygnalizacja wskazuje kolor zielony, czyli zezwala na przejazd przez skrzyżowanie, natomiast wykonując manewr skrętu w lewo albo zawracania, należy się wewnątrz tego ronda zatrzymać, bo wówczas ta sygnalizacja wskazuje kolor czerwony i o tym właśnie kierowcy najczęściej zapominają – wyjaśnia asp. szt. Ryszard Ogurek.

To również Cię zainteresuje:Pierwszy "Piątek z drogówką": bezpieczna droga do szkoły [WIDEO]

Już wkrótce na Rondzie Solidarności zostanie postawiony fotoradar, który zwiększy bezpieczeństwo w tym miejscu. Nic jednak nie zastąpi ludzkiej ostrożności i rozwagi. Jak powinni zachowywać się kierowcy, na co powinni zwracać uwagę, aby bezpiecznie przejechać przez to rondo?

- Przede wszystkim powinni zwracać uwagę na sygnalizację świetlną. Jeżeli jest wyłączona albo czasowo nie działa, wówczas powinni zwracać uwagę na oznakowanie pionowe, które mamy na tym skrzyżowaniu, a które wskazuje w jaki sposób powinniśmy się zachować wjeżdżając na to skrzyżowanie albo przez nie przejeżdżając. To oznakowanie, które tutaj mamy, informuje kierowców o tym, że pierwszeństwo mają ci, którzy poruszają się rondem. Należy czekać z wjazdem w ruch okrężny do czasu, aż będzie to możliwe. W czasie gdy sygnalizacja jest włączona to bezwzględnie należy stosować się do niej stosować – przypomina asp. szt. Ryszard Ogurek.

Zachęcamy was do obejrzenia całego naszego materiału. Zachęcamy Państwa do czynnego wpływania na tematykę naszego programu. "Piątek z drogówką" chcemy bowiem jak najlepiej dopasować do Waszych potrzeb. Dlatego prosimy o przysyłanie pytań i swoich drogowych wątpliwości na adres: [email protected] ([email protected] Fot. i Film D. Szlag)

„Piątek z drogówką”: na tym rondzie ciągle dochodzi do wypadków i kolizji
Do tych wypadków i kolizji doszło właśnie na Rondzie Solidarności.


Dziękujemy za przesłanie błędu