Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
24/09/2021 - 09:05

"Piątek z drogówką": o przyczynach stłuczek na rondzie pod szpitalem

Dzisiaj piątek, a więc zapraszamy was na kolejny odcinek naszego cotygodniowego cyklu "Piątek z drogówką". W ostatnim odcinku mówiliśmy o bezpieczeństwie na Rondzie Solidarności, na którym często dochodzi do wypadków i kolizji. Jeśli jeszcze nie obejrzeliście naszego materiału, koniecznie musicie nadrobić zaległości. Dzisiaj z kolei razem z asp. szt. Ryszardem Ogurkiem znajdujemy się na Rondzie Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, które jest nazywane przez mieszkańców rondem pod szpitalem.

Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych to kolejne miejsce na mapie Nowego Sącza, w którym bardzo często dochodzi do kolizji.

- Na tym skrzyżowaniu od początku 2021 roku odnotowaliśmy dwadzieścia pięć kolizji drogowych, natomiast rok ubiegły zamknął się liczbą siedemnastu kolizji i dwóch wypadków, do których doszło właśnie na tym skrzyżowaniu – podsumowuje asp. szt. Ryszard Ogurek, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Na rondzie pod szpitalem kierowcy często wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Czasem też w niewłaściwy sposób zmieniają pas ruchu, co często kończy się kolizją albo wypadkiem.

- Pamiętajmy o tym, że zmieniając pas ruchu, trzeba to zrobić w taki sposób, na jaki pozwala oznakowanie poziome, które znajduje się na skrzyżowaniu. Trzeba też pamiętać, że zawsze pierwszeństwo ma ten kierowca, który znajduje się na tym pasie, na który mamy zamiar zjechać. Wyjeżdżając w ulicę Kilińskiego, gdzie dwa skrajne pasy zbiegają się do pasa środkowego też pamiętajmy o tej zasadzie, że chcąc wjechać na pas, który zamierzamy zająć, musimy ustąpić pierwszeństwa temu, który po tym pasie się porusza, a jeżeli z dwóch skrajnych pasów chcielibyśmy wjechać na środkowy, to pierwszeństwo ma ten, który znajduje się po prawej stronie wyjaśnia asp. szt. Ryszard Ogurek.

Pamiętajmy też o przepisie, który niedawno wszedł w życie, o zasadzie jazdy na suwak. Szczególnie wtedy kiedy mamy do czynienia z tym przysłowiowym korkiem w ruchu, pamiętajmy o tym, bo wtedy właśnie ten suwak obowiązuje – dodaje.

To również cię zainteresuje: „Piątek z drogówką”: na tym rondzie ciągle dochodzi do wypadków i kolizji

Już wkrótce Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych zostanie przebudowane. Być może to przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w tym miejscu. Zanim jednak tak się stanie, kierowców czekają spore utrudnienia, których zaczątki już mamy, bo trwa remont ulicy Młyńskiej. Na co powinni zwracać uwagę kierowcy, aby bezpiecznie przejechać przez to rondo?

- Kierowcy powinni zwracać uwagę na czasowe rozwiązania, na czasową organizację ruchu drogowego. Bacznie powinni obserwować oznakowanie, który pokazuje jak należy się zachować w momencie, gdy prowadzone są roboty drogowe. Pamiętajmy też, że jeżeli na jezdni namalowane jest oznakowanie poziome – żółte linie – to one mają pierwszeństwo przed liniami białymi, ponieważ są to linie tymczasowe i takie oznakowanie stosuje się właśnie wtedy, gdy remontuje się albo przebudowuje odcinki dróg, dlatego bacznie zwracajmy uwagę na to, jak zarządca drogi organizuje ruch na czas remontu – apeluje asp. szt. Ryszard Ogurek.

Zachęcamy was do obejrzenia całego naszego materiału. Zachęcamy Państwa do czynnego wpływania na tematykę naszego programu. "Piątek z drogówką" chcemy bowiem jak najlepiej dopasować do Waszych potrzeb. Dlatego prosimy o przysyłanie pytań i swoich drogowych wątpliwości na adres: piatekzdrogowka@sadeczanin.info (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. i Film D. Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu