Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/05/2017 - 10:25

Płonie auto! Trzeba gasić, tylko jak? Wszyscy niby wiedzą… [FILM]

Ponad dwadzieścia pożarów aut miało miejsce od początku roku na terenie Sądecczyzny. O tym, jak walczyć z ogniem, czego pod żadnym pozorem nie robić i o tym, czy auto na gaz jest bardziej niebezpieczne, rozmawiamy z Marianem Marszałkiem, rzecznikiem prasowym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Przeglądy techniczne, nawet te robione najbardziej systematycznie i starannie, nie są w stanie nas uchronić przed ryzykiem, że nasz samochód się zapali w trasie, albo nawet po kilku godzinach od zakończonej jazdy. Z doświadczenia strażaków wynika, że najczęstszą przyczyną pożarów są zwarcia w instalacji elektrycznej. I nie ma znaczenia czy auto jest na gaz, ropę albo benzynę.

Jest kilka bardzo ważnych zasad, teoretycznie dla wszystkich oczywistych, które mogą nas uchronić przed skutkami pożaru. Pierwsza, gdy wyczujemy swąd - zapach, który sugerować może niebezpieczeństwo, zjedźmy w miejsce ustronne, z dala od innych pojazdów i tak, żeby nasz samochód nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Przede wszystkim tak, żeby się samemu nie narazić na przykład na potrącenie. W identyczny sposób trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszych współpasażerów. Niby oczywiste, a w praktyce bywa różnie.

Zobacz też: Miałem wypadek! Boże, gdzie ja jestem?!

Druga zasada – gdy płonie komora silnika, otwieramy maskę, ale pod żadnym pozorem nie otwierajmy jej całkowicie. Pożar potrzebuje tlenu, gdy go nagle dostarczymy, ogień natychmiast zrobi się większy. Strażak radzi, by jedną ręką uchylić lekko klapę a drugą od razu podjąć gaszenie gaśnicą. Ta bezwzględnie powinna być zawsze w dostępnym miejscu i z odpowiednią homologacją. Mitem jest, że pożaru auta nie wolno gasić wodą.

Trzecia zasada – jeśli jesteśmy świadkami, że pali się auto a w środku są ludzie, zawsze najpierw bezwzględnie trzeba ich ewakuować. Jednak zanim weźmiemy się za wybijanie szyb czy wyważanie drzwi, sprawdźmy najpierw klamki. Drzwi mogą się otworzyć od razu a my nie stracimy cennych minut. Warto też pamiętać, że jeśli zagrożone jest ludzkie zdrowie lub życie nikt nie obciąży nas winą za to, że coś w celu jego ratowania zniszczymy.

Co jeszcze? Posłuchajcie specjalisty.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu