Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
04/10/2019 - 22:25

Podhalańczycy, Józef Piłsudski i sądecki patriotyzm - seminarium historyczne

Seminarium na temat 1 Pułku Strzelców Podhalańskich i aspektach z nim związanych trwało ponad godzinę. Trzech sądeckich historyków zgłębiało ten okres życia Sądecczyzny.

Licznie zgromadzonej publiczności w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, historyczną wiedzę przekazywali Sylwester Rękas, Jarosław Jakubowski oraz Jakub Bulzak. Moderatorem dyskusji był Jerzy Bochyński. Rozmowa pełna była merytorycznych kwestii, a także ciekawostek.

- Zaprosiliśmy wybitnych historyków sądeckich po to, aby zainspirowali trochę i opowiedzieli o warsztacie, jak tworzy się prace historyczne - rozpoczął seminarium Jerzy Bochyński.

Pierwszym wypowiadającym się był Sylwester Rękas, który odniósł się do pytania, czym dla Nowego Sącza był 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, a także losy jego kształtowania się w mieście.

Następnie głos zabrał Jarosław Jakubowski podsumowując, że jedną ze znamienitych postaci odwiedzających Sądecczyznę był marszałek Józef Piłsudski, którzy składał tu liczne wizyty.

Żywy patriotyzm w regionie sądeckim, jakie były jego początki i w jaki sposób uświadamiano sobie swoje narodowe tożsamości? O tym opowiedział podczas seminarium Jakub Bulzak.

MŚ. Fot. Michał Śmierciak, Iga Michalec, Jakub Kruczek

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Inauguracja konkursu „Mój Region-Moja Duma, moje Miasto-Moja Duma
Wyjątkową oprawę historyczną miała uroczysta inauguracja kolejnej już edycji sztandarowego konkursu „Mój Region – Moja Duma, moje Miasto – Moja Duma” organizowanego przez Fundację Sądecką we współpracy z Sądecko – Kulturalnym Towarzystwem „Sądeczanin”.


Dziękujemy za przesłanie błędu