Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/03/2023 - 17:45

Polityka senioralna w samorządach. Jaką ocenę wystawili im silversi [WIDEO]

Starzejące się społeczeństwo wymaga nowego podejścia do polityki senioralnej. Aktywizacja seniorów powinna być ważną częścią działalności władz lokalnych. Jak wygląda rzeczywistość? Ta kwestia była przedmiotem debaty podczas Europejskiego Kongresu Samorządów? Zdaniem Elżbiety Ostrowskiej, przewodniczącej Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, nie wszystkie samorządy dostrzegają potencjał tkwiący w seniorach.

Na jaką ocenę zasługują samorządy za działania na rzecz aktywizacji seniorów? Zdaniem Elżbiety Ostrowskiej, przewodniczącej Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, niektórzy zasługują na piątkę, ale średnia ocena to dostateczny.

– Ciągle jeszcze nie wszystkie samorządy potrafią dostrzec w osobach starszych potencjał, nie wszystkie też potrafią stworzyć warunki do tego, żeby mogli się bezpiecznie starzeć – mówi Ostrowska.

- Te samorządy, które zasługują na piątkę,  nie tylko dostrzegają potrzeby seniorów, ale także starają się wychodzić im naprzeciw. Warto zwrócić uwagę, że często seniorzy stanowią 30-60 procent mieszkańców danej gminy, tak więc uwzględnianie ich potrzeb powinno wpisywać się w politykę władz lokalnych. To może być na przykład wspieranie różnych organizacji, które zajmują się edukacją seniorów czy organizowaniem atrakcyjnego spędzania czasu.

Pozytywnym przykładem takich działań jest Fundacja Sądecka. Mówiła o tym podczas dyskusji Małgorzata Borczyk, dyrektor wykonawczy Fundacji.  

czytaj też Kogo wójt Sękowej Małgorzata Małuch złowiła w sieci w kuluarach międzynarodowego kongresu [WIDEO]

Sami nie tworzymy organizacji, które zrzeszają osoby starsze, ale działamy w sposób komplementarny. Informujemy i edukujemy seniorów za pośrednictwem mediów, portalu Sądeczanin. Info, którego jesteśmy wydawcą i miesięcznika „Sądeczanin”. To wiadomości o tym, co się dzieje w naszym regionie,  co organizują kluby seniora czy uniwersytety trzeciego wieku, które pokolenie silversów aktywizują.

Jak dodaje Małgorzata Borczyk, na seniora trzeba patrzeć całościowo.  Starsi ludzie mają zasób ogromnej wiedzy i życiowego doświadczenia.  Chodzi o to, żeby po przejściu na emeryturę nie zamykali się w domach,  lecz tym wszystkim dalej się dzieli się z innymi.  To sprawia, że seniorzy nadal pozostają aktywni, przy czym proponowane formy aktywności należy dostosować do ich potrzeb.

W dyskusji na temat polityki senioralnej w samorządach uczestniczył  także  Dariusz Kozłowski, wójt gminy Telatyn, który pochwalił się, że udało mu się pozyskać pieniądze na zajęcia dla emerytów.-  Regularnie odbywają się u nas zajęcia na basenie lub kursy tańca. Takie inicjatywy doceniają nie tylko osoby starsze, ale również zwykli mieszkańcy. Oprócz wydarzeń dedykowanych seniorom, osoby starsze powinny uczestniczyć w każdym wydarzeniu w gminie. To też jest element aktywizacji - mówił samorządowiec. 

czytaj też Najlepsi dostali nagrody podczas wielkiej gali Europejskiego Kongresu Samorządów [WIDEO]  

Elżbieta Lanc z urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego, zauważyła, że region mazowiecki jest bardzo zróżnicowany. - Zupełnie inaczej funkcjonują seniorzy w Warszawie, a inaczej w mniejszych miejscowościach. Samorząd powołał specjalną radę do spraw polityki senioralnej. Organizowane są turnieje i zawody sportowe dla seniorów (np. biegi). W wielu obszarach tworzone są granty. Ich głównym celem jest wsparcie seniorów w kwestiach prozdrowotnych. Są to również działania z zakresu ekonomi społecznej. Niektóre kursy dedykowane emerytom uczą ich bezpieczeństwa w sieci. Istnieje również system wsparcia dla kół gospodyń wiejskich - dodała Lanc. 

Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk wskazywał, że kierowany przez niego samorząd prowadzi złożoną politykę senioralną. - W dawnym budynku szkoły podstawowej powstał „nieformalny” klub seniora. Koszty utrzymania rozłożone są po równo pomiędzy gminę a seniorów. Organizowane są tam imprezy i prowadzona jest działalność integracyjna. Gmina ma walory przyrodnicze, co pozwoliło na zorganizowanie spacerów „seniorajdów”. Jest to wydarzenie cykliczne, w którym w zeszłym roku uczestniczyło ok 400 osób. Rozwój jest więc zauważalny. Kolejnym celem jest utworzenie w gminie uniwersytetu trzeciego wieku, ale to obecnie zbyt ambitny projekt do realizacji.

 Ewa Mróz z firmy Origin Investment stwierdziła z kolei,  że polityka senioralna, aby była skuteczna musi być tworzona we współpracy z biznesem. Starzenie się społeczeństwa ma wpływ na wahania rynku i przedsiębiorcy to zauważają. Firma Origin Investments promuje idee „aktywnego starzenia”. Budowane są tzw. mieszkania wspomagane dla osób starszych. Seniorzy mogą żyć w nich całkowicie samodzielnie. Można je posiadać na własność lub wynajmować. Takie obiekty są niezwykle bezpieczne dla osób starszych. W każdym z budynków istnieje wspólna przestrzeń, gdzie seniorzy mogą się socjalizować i grać w gry lub oglądać filmy. Celem jest również, aby szybko i łatwo dostępne były również usługi medyczne i terapeutyczne.

czytaj też Dyrektor krynickiego szpitala sprawdzał na kongresie jak to robią inni [WIDEO]

Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodnie w jednym: osoby starsze, które dbają o swoje zdrowie i aktywnie spędzają czas, również mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki. Żeby jednak tak się stało, trzeba w mądry sposób prowadzić politykę senioralną. (jagienka.michalik@ sądeczanin.info) fot, wideo jm

Tłumy na Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach




Konferencyjne centrum pękało w szwach!






Dziękujemy za przesłanie błędu